avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Costuri ONRC privind suspendarea sau dizolvarea firmei!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Costuri ONRC privind suspendarea sau dizolvarea firmei!

:-/Ce costa mai putin? Sa suspend firma sau sa o dizolv? Din cate stiu suspendarea unei societati comerciale costa in jurul a 250 RON la ONRC. Pentru dizolvarea firmei cam cat ar costa? Aceasta cum se face? :-/
De luni (27.04.2009) ma straduiesc sa depun dosarul pentru dizolvare-lichidare voluntara. In Hot. AGA prezentata la ghiseu scrisesem continutul articolelor 235 si 227 din L31/1990 insa nu mentionasem si numerele articolelor. N-a fost bine si a trebuit sa ma prezint azi in fata judecatorului cu hot. AGA completata. Credeam ca vin cu Hot. ...se uita referentul si gata semneaza judecatorul dosarul si....astept...Dar nu....m-a pus sa anulez hot veche iar dosarul completat a ramas la verificare si trebuie sa ma duc iar pe 6 mai sa vad daca e ok #-o.....de ce ne-or pune asa pe drumuri....nu inteleg nicicum.....
Cand am dus prima data dosarul am platit 186 ron....mentionez ca am o firma fara activitate de la infiintare, fara creditori, doar cu chltuieli de constituire, stampila si taxele la registru....suntem 2 asociati care nu avem nimic de impartit...

si uite asa dureaza 2 saptamani sa depui un dosar la registru....

Intrebare: balanta de verificare si bilantul de lichidare e musai sa fie semnate de un expert contabil ?????
Problema e putin alta de fapt. Referentul nu este vreun dumnezeu, iar ceea ce spune el/ea nu este neaparat ok. De multe ori cer lucruri cu totul formale, exagerate sau chiar contrare legii (de ex semnarea pe fiecare pagina). Intr-adevar practica este ca nu se verifica documente in sedinta, motiv pentru care este indicat sa depuneti orice completari cu o zi inainte, prin registratura. Parerea mea este ca nici nu era nevoie de modificarea respectiva si ca puteati sa sustineti inutilitatea in fata judecatorului, iar numai in caz ca acesta insista sa si depuneti hotararea noua la dosar. Asta ca recomandare pe viitor de-acum :)
Multumesc frumos pentru raspuns. Sunt "virgina" la capitolul ONRC...asa ca....ce zic sa fac.....fac....
Ce nu inteleg este de ce trebuie sa ma deplasez si sa astept cu orele pe la cozi pentru a afla daca dosarul meu e semnat sau nu ???!!!!!!!#-o
Sunt convinsa ca e ok acum.....nu ar putea sa-mi dea un mail ???de exemplu....

Sper sa nu mai existe "pe viitor" in ce ma priveste. Daca reusesc de una singura sa patrund hatisurile ONRC cred ca putine lucruri ma mai pot dobori dupa......acolo-s teste de anduranta serioase.......Vorbesc din punctul de vedere al unui om care nu e nici jurist, nici contabil.......


Revin la intrebarea mea: balanta de verificare si bilantul de lichidare e musai sa fie semnate de un expert contabil ?????
geniest a scris:
Ce nu inteleg este de ce trebuie sa ma deplasez si sa astept cu orele pe la cozi pentru a afla daca dosarul meu e semnat sau nu ???!!!!!!!#-o
Sunt convinsa ca e ok acum.....nu ar putea sa-mi dea un mail ???de exemplu....

Hehe :D . Sper sa nu ajungeti pe cont propriu in instanta, sa vedeti acolo cum nici nu va dati seama de unde va loveste nu stiu ce cerinta la care nu va asteptati... Asa se fac sedintele judecatoresti la noi: toata lumea vine la inceputul sedintei si basta. Ce email...

Revin la intrebarea mea: balanta de verificare si bilantul de lichidare e musai sa fie semnate de un expert contabil ?????

Din cate stiu eu, da.
Doamne fereste !!!!

Stiti cumva ce se poate intampla daca fac doar dizolvare cu lichidare voluntara fara sa radiez firma si o las asa....a la long ????

Alte discuții în legătură

Inchidere societate comerciala MOROSANUDRAGOS MOROSANUDRAGOS Buna ziua , In anul 2008 am infiintat impreuna cu sotia o societate comerciala dar in anul 2009 am fost nevoiti sa-i suspendam activitatea datorita ... (vezi toată discuția)
Dizolvare srl buniculmiti buniculmiti Am un srl care actual are activitatea suspendata prin orc pina la sfirsitul lui 2010. Sunt actionar unic si vreau sa dizolv societatea. Ce pasi trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Radiere srl ela_ranete ela_ranete am o societate cu 2 asociati , a fost suspndatat timp de 2 anu iar acum ii expira suspendarea cum as putea scapa de ea? Cineva mi-a spus ori prin radire ori ... (vezi toată discuția)