avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reclamatie amenintare si (poate) lipsire de libertate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reclamatie amenintare si (poate) lipsire de libertate

Buna ziua. In primul rand doresc sa imi prezint regretele in privinta a ceea ce am sa povestesc (desi stiu ca influenta alcoolului nu e o justificare - vreau sa explic prin asta de ce nu sunt capabil sa imi amintesc anumite actiuni si pot doar sa le presupun), iar in al doilea rand vreau sa multumesc anticipat oricui va fi dispus sa imi ofere o mana de ajutor raspunzand intrebarii mele.

In urma cu patru zile am mers afara intr-un parc - loc in care m-am intalnit cu oarecari prieteni si am consumat bauturi alcoolice. In jur de doi litri de vin cred ca am baut (deci as spune ca nu foarte mult), dar cum eu nu beau in general a fost suficient incat sa "mi se taie filmul". Imi amintesc ca am plecat pe jos spre casa si imi mai amintesc ca seara, dupa ce am ajuns acasa, am constatat ca imi lipseste rucsacul in care aveam buletinul de identitate, si, totodata, prezenta unei geci care nu imi apartinea. Am adormit bustean.

A doua zi dimineata am observat mai atent geaca si mi-am dat seama - dupa marime - ca apartine unui copil. In acelasi timp am vazut ca am cateva apeluri nepreluate - doua necunoscute si un numar de mobil caruia i-am intors apelul voind sa aflu cine era. Mi-a raspuns un agent de politie si m-a anuntat ca exista o reclamatie pe numele meu (aveam sa aflu ca reclamatia nu era "pe numele", ci "pe numarul meu de telefon" mai degraba), si m-a rugat sa ma prezint la sectie pentru clarificare.

Am fost de-acord (nu mi s-a specificat pentru ce anume sunt reclamat pe motiv ca "exista chestiuni care nu pot fi discutate la telefon", asa ca nu am mai insistat) si am mers la sectie. Acolo mi s-a adus la cunostinta ca, aparent, in perioada in care nu imi amintesc ce-am facut, am intrat in vorba cu un grup de 4 minori cu care am purtat diverse discutii si pe care i-am "amenintat" ("prin spirit intimidant" - asa mi s-a spus) sa ma urmeze. Trei dintre ei au fugit sperindu-se, dar pe-al patrulea l-as fi prins de geaca - din care a reusit sa se sustraga si sa fuga. Inainte de aceasta "altercatie" se pare ca unul dintre minori a vrut sa dea un telefon, iar eu i-am oferit telefonul meu sa sune de pe el - asa a ramas numarul meu la mama lui.

Dupa o declaratie bazata in principal pe faptul ca nu imi amintesc ce s-a intamplat am fost amprentat, fotografiat, rugat sa predau geaca respectiva la sectia de politie - ceea ce am si facut in seara aceleiasi zile. Am fost incadrat ca "martor", spunandu-mi-se ca incadrarea nu mai tine de politist dupa noul cod penal, si ca o schimbare a incadrarii e la latitudinea procurorului - daca va considera de cuviinta. Am fost lasat, totodata, sa inteleg ca "poate nu se va ajunge pana la procuror", insa nu stiu ce sa cred.

Din ceea ce inteleg eu pot fi acuzat de "amenintare" si, probabil "lipsire de libertate" - daca se va lua in calcul ca am prins geaca in care era imbracat minorul respectiv. Avand in vedere ca nu am nici un fel de alte probleme cu statul (in afara de niste amenzi neplatite) ... se poate ajunge la tribunal, eventual la o pedeapsa fara suspendare pentru aceasta fapta ? Va multumesc.
E posibil sa fie vorba si de talharie daca ati luat geaca prin amenintare.
Nu va ramane decat sa asteptati sa vedeti ce se va mai intampla si sa va cautati si avocat pentru orice eventualitate.
Va multumesc pentru raspuns. Nu poate fi vorba de talharie, deoarece am inteles din reclamatie ca s-a declarat clar ca geaca a fost abandonata in mana mea de catre minor in vederea fugii. Presupun ca asta exclude complet talharia, intrucat nu am cerut-o, amenintat pentru primirea ei, sau vrut oricum altcumva sa mi-o insusesc. Simpla intamplare a facut sa ramana in mana mea.
Pai...pare talharie...din pacate...
Dar rucsacul unde era? L-ati recuperat?
buna ziua! va recomand sa incercati rezolvarea problemei dv prin mediere .Mediatorul va afla cu tact si calm ce s-a intamplat si va incerca sa va ajute sa ajungeti la o intelegere . Ca urmare se va stinge conflictul . Este si in beneficiul dv sa aflati totusi ce s-a intamplat cu adevarat.La mediere va fi invitata mama copilului, copilul, dv ,avocatul lor , avocatul dv daca aveti si poate un psiholog, imposibil sa nu ajungeti la o intelegere . Se poate sa fie invitati si ceilalti copii. Totul este sa va calmati toti si sa discutati ca intre oameni .Dupa cat se pare a avut loc o intamplare nefericita . Poate daca veti afla si ce s-a intamplat cu rucsacul se va face putina lumina in caz.Va doresc succes si sa rezolvati problema

Alte discuții în legătură

Talharie arlequin85 arlequin85 buna ziua intrucat nu am vreo experienta in drept, as vrea sa va prezint cazul meu si a va pune cateva intrebari. In seara de sambata spre duminica eram ... (vezi toată discuția)
Talharie emyll emyll baiatul meu a furat telefonul unui alt copil din mana si a fugit,mentionez ca nu la lovit pe celalat copil,dar baiatul meu cand ia luat telefonul copilului si ... (vezi toată discuția)
Disperare.... bllumin bllumin in urma cu 1 an am facut greseala vietii mele pe care o regret si ...nu stiu cum e mai bine sa procedez. intr o furie oarba ,dupa o bauta maxima,am acuzat 2 ... (vezi toată discuția)