Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Infiintare SRL-D
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Infiintare SRL-D

buna,
sunt interesata sa infiintez un srl-d pentru a aplica pentru fondurile de la programul pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii tineri. intrebarile mele sunt:1 daca infiintez aceasta firma si nu reusesc sa obtin fondurile , ce inseamna sa inchid firma(sa nu mai existe sa nu genereze costuri).
2 unde pot gasi informatii complete despre ce inseamna sa detii o firma in romania si de unde imi iau legislatia pentru a fi in regula la capitoul resurse umane, financiar, taxe, impozite etc.. spun asta deoarece sunt novice in acest domeniu si nu stiu sa existe un ,, manual,, despre asta.
multumesc anticipat
1. Taxele de la ONRC pentru a "inchide" firma, sunt de aproximativ 500 lei.
2. Vorbiti cu un contabil, oricum veti avea nevoie de unul.
Alexandru Arsu, Contabil
Daca nu obtineti finantare cautati sa va desfasurati totusi activitatea pentru care infiintati SRL-D-ul. Aplicati in practica ceea ce va propuneti prin planul de afaceri.
La punctul 2 a raspuns @AlexInter