Impozitul pe constructii speciale se declara prin D100 sectiunea Impozite si taxe care nu se platesc in contul unic pozitia 55.
Totodata persoanele juridice care datoreaza acest impozit completeaza D010 ( asta in cazul in care nu ati facut-o deja )
Sincer nu am prea inteles intrebarea.
Impozitul pe constructii speciale a aparut in Codul fiscal. Ulterior, prin Ordin al MFP s-a modificat D010 si D100 prin introducerea acestui impozit in cele doua declaratii.
Webinar: Fiscalitate și digitalizare în 2025. Ce știm și ce urmează?
ACCA, cea mai mare asociație internațională în domeniul financiar-contabil, vă invită să participați la un eveniment gratuit destinat profesioniștilor care doresc să afle cele mai recente noutăți legate de sistemul fiscal din România.
În cadrul webinarului, care va avea loc pe 26 februarie la ora 10:00, Delia Cataramă, Tax Partner Viboal FindEx, va aborda principalele modificări fiscale aplicabile în 2025 companiilor, cu focus pe impactul asupra profitabilității și cash-flow-ului acestora.