Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme Hotar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme Hotar

Vecinu a facut intabularea in 2007 cu sistemul GPS si a intrat in unele locuri pe mine cu 10-30 cm in unele locuri adica trecand chiar si de gardul meu vechi pus de strabunici iar intre garduri era sant,am scos si eu topograf sa masoare suprafata mea si imi lipsesc 30 de patrati,eu am intabulat in 2002 iar topograful meu a zis ca la schita de intabulare topograful vecinului nu a tinut cont de vechiul hotar.Acum nu stiu ce sa fac cum sa imi recuperez ce mi se cuine.Multumesc.
Buna ziua,
In vederea redobandirii suprafetei de teren, pretinsa a fi ocupata de vecinul dumneavoastra, in functie si de particularitatile si informatiile din actele de proprietate, puteti opta pentru o actiune in granituire. Exemplu doua persoane au titlu de proprietate pe suprafete de teren invecinate. In titlurile de proprietate suprafete sunt corect stabilite, insa aplasarea lor nu este corecta, respectiv suprafata vecinului se suprapune cu a dumneavoastra in mod eronat.
ContSters318277, utilizator
Multumesc.