Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parte mostenire

am mostenit 1/8 dupa moartea tatei din 2 case , teren si garaj plus anexe. cum ar trebui procedat sa-mi revina 1/8 pe care am mostenit-o?
adica pot sa o primesc in bani, contravaloare sau pot sa am pretentii sa vreau ceva anume?
Buna seara,cand spuneti "am mostenit "la ce va referiti?Ati urmat procedura deschiderii succesiunii la notar, sau doar v-ati calculat cota parte ce v-ar reveni ca si mostenitor legal?Aveti doua posibilitati,prima in care va intelegeti cu ceilalti mostenitori asupra partajarii masei succesorale,cea dea doua presupune partajul judiciar,adica interventia instantei in stabilirea bunurilor ce vor fi impartite,cotelor parti cuvenite fiecareia ,datoriile transmise prin mostenire.
legea spune ca instanta va face imparteala in natura,tinand seama de marimea cotei-parti ce se cuvine fiecareia din masa bunurilor de impartit,de natura bunurilor,de domiciliul si ocupatia partilor,de faptul ca unii dintre coproprietari au facut constructii,imbunatatiri sau altele asemenea.
In cazul in care imparteala in natura nu este posibila,la cererea unuia dintre coproprietari,instanta ii poate atribui intregul bun acestuia ,cu obligatia de a plati celorlalti sumele ce corespund cotelor parti cuvenite si de asemenea tot instanta va stabili si termenul in care este obligat sa le plateasca.