avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2186 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parte mostenire

am mostenit 1/8 dupa moartea tatei din 2 case , teren si garaj plus anexe. cum ar trebui procedat sa-mi revina 1/8 pe care am mostenit-o?
adica pot sa o primesc in bani, contravaloare sau pot sa am pretentii sa vreau ceva anume?
Cel mai recent răspuns: Mirela Draghia , Avocat 18:46, 2 Aprilie 2014
Buna seara,cand spuneti "am mostenit "la ce va referiti?Ati urmat procedura deschiderii succesiunii la notar, sau doar v-ati calculat cota parte ce v-ar reveni ca si mostenitor legal?Aveti doua posibilitati,prima in care va intelegeti cu ceilalti mostenitori asupra partajarii masei succesorale,cea dea doua presupune partajul judiciar,adica interventia instantei in stabilirea bunurilor ce vor fi impartite,cotelor parti cuvenite fiecareia ,datoriile transmise prin mostenire.
legea spune ca instanta va face imparteala in natura,tinand seama de marimea cotei-parti ce se cuvine fiecareia din masa bunurilor de impartit,de natura bunurilor,de domiciliul si ocupatia partilor,de faptul ca unii dintre coproprietari au facut constructii,imbunatatiri sau altele asemenea.
In cazul in care imparteala in natura nu este posibila,la cererea unuia dintre coproprietari,instanta ii poate atribui intregul bun acestuia ,cu obligatia de a plati celorlalti sumele ce corespund cotelor parti cuvenite si de asemenea tot instanta va stabili si termenul in care este obligat sa le plateasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj divort ellanm ellanm In cazul unui divort cu 2 copii minori... Casa construita in timpul casatoriei, cu o mare parte din bani de la parintii sotului, cum se face partajul? ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral leusan leusan Daca in cadrul unu partaj niciunuldintre mostenitori nu are locuinta proprie ,se poate repartiza numai unuia dintre ei casa ? chiar daca celalat nu detine ... (vezi toată discuția)
Criterii de atribuire rechi1958 rechi1958 rt. 6739 La formarea şi atribuirea loturilor, instanţa va ţine seama, după caz, şi de acordul părţilor, mărimea cotei-părţi ce se cuvine fiecăreia ... (vezi toată discuția)