Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj divort

In cazul unui divort cu 2 copii minori... Casa construita in timpul casatoriei, cu o mare parte din bani de la parintii sotului, cum se face partajul? Multumesc.
Depinde ce se va dovedi la proces si ce va face fiecare.
Sunt multe aspecte de analizat in astfel.de cazuri.
Depinde cu ce s a platit terenul, cat la suta din casa e cu banii socrilor...evaluator taxa de timbru...
"La formarea și atribuirea loturilor, instanța va ține seama, după caz, și de acordul părților, mărimea cotei-părți ce se cuvine fiecăreia din masa bunurilor de împărțit, natura bunurilor, domiciliul și ocupația părților, faptul că unii dintre coproprietari, înainte de a se cere împărțeala, au făcut construcții sau îmbunătățiri cu acordul celorlalți coproprietari sau altele asemenea", prevede Codul civil.

Ceea ce nu e poate partaja în natură, se va atribui unuia și celălalt va primi în schimb o sultă. Bunul cu pricina va putea fi chiar vândut la licitație și suma va fi împărțită între foștii soți.

Se pornește de la ideea că cei doi soți au contribuit în mod egal la bunurile respective, dar contrariul poate fi dovedit prin orice mijloc de probă pe care părțile îl au la dispoziție.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Partajul se face intre soti, copiii nu au relevanta aici. Se porneste de la premisa ca fiecare a contribuit cu jumatate, dar apoi conteaza cat dovedeste fiecare ca a avut contributie mai mare pentru a inclina balanta catre sine. Munca in gospodarie este si ea contributie de care se tine cont. Regula este aceea a partajarii in natura intre soti, conform cotelor stabilite de instanta, daca partajarea este posibila. Daca nu este posibila partajarea, se atribuie unuia dintre sot care ii va plati celuilalt o sulta. La atribuire se tine cont de mai multe aspecte, aici putand conta intr-o oarecare masura minorii, daca vor domicilia cu dv. dar sunt multe necunoscute, drum lung. Ce va sfatuiesc: nu porniti la acest drum fara un avocat!