Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Respingere decizie de pensionare grupa 2-a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Respingere decizie de pensionare grupa 2-a

Buna ziua,

am un caz care cred eu trebuie dat statul in judecata sa pot iesi la pensie.

Am depus dosarul de pensionare, toate actele in regula.
38 Ani lucrati pe carte de munca.
Varsta 59 ani impliniti

Decizia a fost:

Se respinge inscrierea la pensie pentru LIMITA DE VIRSTA deoarece nu sunt indeplinite prevedirele art. 52 din Legea 263/2010 in sensul ca:
VARSTA LA DATA INSCRIERI LA PENSIE ESTE MAI MICA DECAT VARSTA STANDARD DE PENSIONARE (65 ani impliniti).

Bun, acum partea cea mai rea:

PERIOADA 02.03.1976-01.04.2001 NU A FOST VALORIFICATA IN GRUPA A 2-A DE MUNCA, INTRUCAT FUNCTIA DETINUTA NU SE REGASESTE LA PUNCTUL 34 DIN ANEXA 2 A ORDINULUI 50/1990.

E cineva care s-a lovit cu aceasi situatie si a dat statul in judecata? cum a procedat? gasesc un avocat care sa ma ajute ?

Va multumesc
In aceiasi situatie sunt si eu. Am dat in judecata Casa de Pensii (nu Statul cum spuneti dvs).
Un raspuns complet ar fi fost daca spuneati ce functie ati avut si adeverinta de la locul de munca despre care nu spuneti nimic.De unde grupa?
Buna seara,

nu am dat toate detaliile caci nu stiu exact ce detalii trebuie sa dau.

Bun, casa de pensii e tot statul :D.

Am facut stagiu militar, ala se pune ca norma intreaga de lucru timp de 2 ani.
Am lucrat 25 de ani la Faur in conditii grele si de acolo grupa 2-a care imi da dreptul la 7 ani de reducere.

Practic pot iesi la pensie anticipat, ma taxeaza un pic la bani pana implinesc 65 ani dar am dreptul sa ies la pensie.

Doar ca nenea Base s-a gandit sa dea ordonanta de urgenta care abroga grupa 2-a...
ca de... el lucreaza din palat...

Spuneti-mi ce procedura ati urmat, unde ati depus contestatie, in ce fel, va sprijinit un avocat? cat timp aveti de cand l-ati depus.
1-Sa ne intelegem:Casa de Pensii nu este totuna cu statul, mai ales din punct de vedere juridic,altfel ar fi trebuit sa dati in judecata statul prin Ministerul Finantelor,ceea ce nu este cazul.
2-in ce perioada ati lucrat la Faur ? este foarte important pt a vedea daca beneficiati sau nu de grupa munca
3-actiunea se depune la Tribunal si este scutita de taxa de timbru
4-procesul meu este in derulare,abia la primul termen
Buna ziua,

am inteles, Casa de pensii e una, statul e alta.

In perioada 02.03.1976-01.04.2001 am lucrat la Faur cu grupa a 2a. care nu se ia in calcul.

Deci, tribunal din raza a carei casa de pensii face parte, ce acte necesare am nevoie?

Multumesc frumos
Aveti adeverinta care sa ateste grupa a II-a?