Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Respingere decizie de pensionare grupa 2-a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Respingere decizie de pensionare grupa 2-a

Buna ziua,

am un caz care cred eu trebuie dat statul in judecata sa pot iesi la pensie.

Am depus dosarul de pensionare, toate actele in regula.
38 Ani lucrati pe carte de munca.
Varsta 59 ani impliniti

Decizia a fost:

Se respinge inscrierea la pensie pentru LIMITA DE VIRSTA deoarece nu sunt indeplinite prevedirele art. 52 din Legea 263/2010 in sensul ca:
VARSTA LA DATA INSCRIERI LA PENSIE ESTE MAI MICA DECAT VARSTA STANDARD DE PENSIONARE (65 ani impliniti).

Bun, acum partea cea mai rea:

PERIOADA 02.03.1976-01.04.2001 NU A FOST VALORIFICATA IN GRUPA A 2-A DE MUNCA, INTRUCAT FUNCTIA DETINUTA NU SE REGASESTE LA PUNCTUL 34 DIN ANEXA 2 A ORDINULUI 50/1990.

E cineva care s-a lovit cu aceasi situatie si a dat statul in judecata? cum a procedat? gasesc un avocat care sa ma ajute ?

Va multumesc
Parerea mea este ca ar fi mai eficient si pentru dvs. sa mergeti la Faur, daca tot mai exista, si sa solicitati, pe baza inscrierii din carnetul de munca si a arhivelor lor, sa va elibereze o adeverinta de grupa de munca, cu respectarea modelului valabil in Legea nr. 263/2010.
Cu noua adeverinta depuneti din nou dosarul de pensie.
u]Redau Pct 34/Anexa II/Ord 50/1990 - republicat la 31.08.1994:
" - Confectionarea cojilor de bachelita si a modelelor usor fuzibile.
- Curatarea cu polizorul a pieselor turnate, in ateliere separate, amplasate in afara halei curatatoriei.
- Sablaj umed
- Polizarea, slefuirea si lustruirea pieselor din metale feroase si neferoase.

Eu cred ca cei de la Casa de pensii NU aveau nici un motiv de nevalorificare a grupei de munca. Motivul respingerii din punctul lor de vedere este ca nu au vazut in textul Pct 34 functia de STRUNGAR.
******************************************
Art. 2/Ord. 50/1990: "În grupa II de munca se încadrează:
- locurile de munca,
- activităţile şi
- categoriile profesionale

Inregistrarea grupei in carnetul de munca face referire atat la pct 34 cat si la art.3 din Ord. 50 in care se spune:
3. Beneficiază de încadrarea în grupele I şi II de munca, potrivit celor menţionate, fără limitarea numărului, personalul care este în activitate: muncitori, ingineri, subingineri, maiştri, tehnicieni, personal de întreţinere şi reparaţii, controlori tehnici de calitate, precum şi alte categorii de personal care lucrează efectiv la locurile de munca şi activităţile prevăzute în anexele nr. 1 şi 2.
De unde rezulta:
Pct 34 incadreaza in grupa II cele 4 ACTIVITATI, iar conf art 3, "beneficiaza de grupa si alte categorii de personal care lucreaza efectiv la ACTIVITATILE prevazute la pct 34.
Un exemplu:
In carnetul de munca al conducatorului acelui loc de munca apare la functie "maistru"
normal, in conceptia Casei de pensii, functia de maistru nu apare la pct 34 si nu ii ia grupa in seama. Fara sa gandeasca ca el coordoneaza acele activitati 100%, ca acolo este locul lui de munca.
Bruta, utilizator