Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Respingere decizie de pensionare grupa 2-a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Respingere decizie de pensionare grupa 2-a

Buna ziua,

am un caz care cred eu trebuie dat statul in judecata sa pot iesi la pensie.

Am depus dosarul de pensionare, toate actele in regula.
38 Ani lucrati pe carte de munca.
Varsta 59 ani impliniti

Decizia a fost:

Se respinge inscrierea la pensie pentru LIMITA DE VIRSTA deoarece nu sunt indeplinite prevedirele art. 52 din Legea 263/2010 in sensul ca:
VARSTA LA DATA INSCRIERI LA PENSIE ESTE MAI MICA DECAT VARSTA STANDARD DE PENSIONARE (65 ani impliniti).

Bun, acum partea cea mai rea:

PERIOADA 02.03.1976-01.04.2001 NU A FOST VALORIFICATA IN GRUPA A 2-A DE MUNCA, INTRUCAT FUNCTIA DETINUTA NU SE REGASESTE LA PUNCTUL 34 DIN ANEXA 2 A ORDINULUI 50/1990.

E cineva care s-a lovit cu aceasi situatie si a dat statul in judecata? cum a procedat? gasesc un avocat care sa ma ajute ?

Va multumesc
ana-cer a scris:

Cum s-a inscris in cartea de munca grupa? Reproduceti exact inscrierea, ca tot nu se intelege care e "buba" cu grupa dvs. de munca.

Pozitia 87: In perioada 02.03.1976 - 01.04.2001 a lucrat in loc de munca prevazut in grupa ii-a cf. ord 50/90 republicat la 31.08.1994, art.3, anexa ii, pc. 34, procent 100%.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Acum am inteles.Daca este scris in cartea de munca,asa cum spui,Casa de Pensii era obligata sa ia in considerare ceea ce este inscris in carte,fara nici un alt document.Introdu de urgenta actiune in instanta si sa soliciti ca instanta sa dea o hotarare prin care sa oblige Casa de Pensii sa ia in considerare mentiunea din cartea de munca de la poz.nr.84.
Sa soliciti plata pensiei de la data de la care ai facut cerere la Casa de Pensii.Ai castig de cauza 99%.
Bafta!
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua, am facut acest demers, insa de 2 luni nu am primit niciun raspuns, am fost si in audienta, am plecat dezamagit si cu un sfat foarte bun, "Trebuie sa dati Casa de Pensii in judecata",
~ Conținut șters la cerere ~