Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Instiintare executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Instiintare executare silita

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca am ajuns intr-o situatie limita si nu stiu cum sa procedez in continuare... Am avut un card de credit la Ing Bank iar din aug. 2010 nu am mai putut achita ratele din urmatoarele motive: sotul meu nu mai realiza niciun venit, eu eram insarcinata si cheltuielile au crescut foarte mult, mai aveam si alt credit ipotecar pentru care trebuia sa platim 700 lei pe luna+ celelalte cheltuieli cu utilitatile. Din 2011 creanta a fost cesionata catre Eos. De atunci tot primesc diverse notificari prin posta, e-mail, telefoane si sms-uri insa nu am raspuns niciunei notificari si niciunui apel telefonic.... de frica. Acum situatia financiara e si mai rea... dupa concediul de maternitate am ramas fara loc de munca iar sotul lucreaza pe 2 lei, abia reusesc sa platesc cealata rata pe care o am... as dori sa platesc si aceasta restanta insa pur si simplu nu imi permit. Suma de pe notificare se ridica la 5000 lei iar in ultima notificare ma ameninta ca voi primi vizita unui ”agent de executare silita”. Ce se poate intampla in continuare? Casa si terenul aferent sunt pe numele sotului iar contractul de vanzare-cumparare este cu uzufruct viager si in plus face obiectul unui alt credit cu ipoteca, venituri nu am... ce se poate intampla? Oare daca-i sun si le propun sa platesc 100-200 lei pe luna vor accepta? Mai mult sincer nu am de unde sa scot. va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc, am cautat pe portal.just dupa numele meu si nu apare nimic insa daca totusi vor incepe procedura de executare de unde pot afla? Voi primi un inscris oficial sau trebuie sa caut zilnic pe portal? Exista si un termen in care poate fi depusa contestatia la executare? Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~