avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - refuz creditor prezentare documente ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - refuz creditor prezentare documente

Buna ziua.Am avut un credit in 2003 in val de 1630 ron ,in 2005 am platit suma de 725ron,plata anticipata fara sa stiu ca trebuia sa mai fac o cerere de incheiere de cont(la momentul respectiv a fost primul credit )iar personalul bancii nu mi-a oferit aceasta informatie,astfel in 2014,m-am trezit cu executari peste executari ,noificari peste notificari de catre firma EOS CA AM O DATORIE DE 2700 RON,am fost la banca am cerut un extras de cont in care nu apare val de 725 lei suma ach de mine in 2005 astfel in 2008 a preluat datoria EOS (pe extras apare ultima suma datorata 1100 lei)am gasit si chitanta ,din pacate nu mai am contractul,am consultat un avocat si nu ma poate ajuta cu doc pe care le am.ultima notificare primita este de executare silita pe venit,am sunat astazi sa fac o inelegere cu ei esalonata dar mi-au spus ca pentru a retrage cererea din instanta tr sa platesc suma de 1000 lei pe care nu-i am.si asta pana marti .ce pot eu sa fac ca sa impiedic aceasta executare silita cu oprire pe salariu?va rog din suflet sa-mi raspundeti.
Cel mai recent răspuns: MMalexa , utilizator 09:40, 28 Mai 2015
Ar trebui sa faceti contestatie la executare in instanta si sa dovediti cele sustinute, plus sa solicitati suspendarea executarii pana la solutionare.
Asta depinde intr adevar de documentele pe care le aveti.
multumesc.dar nu am ce solutionare sa stept ca nu am cu ce sa merg in instanta ca pe vorbe nu ma crede nimeni ca nu am aceasta datorie catre banca.deci nu am cum sa cer amanarea executarii.mai am o intrebare va rog .dk au trecut 7 ani aceasta daorie este prescrisa mai au dreptul la executare silita?multumesc
MMalexa a scris:


dk au trecut 7 ani aceasta daorie este prescrisa mai au dreptul la executare silita?multumesc

Fara a se vedea documentele din dosarul de executare silita este hazardat a emite raspuns
Executarea silita se demareaza la cererea creditorului
Tot creditorul poate starui in cererea de executare silita,astfel incat executorul judecatoresc,poate desfasura acte si actiuni pe parcursul mai multor ani
Prescriptia se intrerupe si se reia cu ocazia actelor intocmite de executorul judecatoresc

Buna seara!i-am contactat pe cei de la EOS si i-am rugat sa-mi trimita si mie documentele pe baza carora ma executa silit si mi-au spus ca nu are ce sa-mi trimita .cererea de executare este in insanta spun ei si o retrag doar daca platesc 1000 de ron din datorie.sfatuiti-ma si pe mine va rog dk este sa fac o intelegere pentru banii care nu sunt datoare dar nu am cum sa dovedesc ar trebui sa cer un document de la ei prin care sa ateste angajamentul.ei .cu timpul dk gasesc o solutie as putea recupera banii dk incep sa platesc.multumesc.
Nu platiti nimic.

m-am trezit cu executari peste executari

Ce inseamna asta mai exact ?
daca ajungeti la executare, tot ce vreti sa stiti e in dosarul aflat la executor, acolo vedeti contractul de credit si ce mai vreti.
Asa ca puteti depune contestatie linistaita daca ajungeti la executare.
Parerea mea e ca nu ati ajuns, doar aveti impresia..
Lasati ce ati primit de la eos, de la executor ati primit ceva ?

Alte discuții în legătură

Executare silita- somatie din partea firmei de recuperari creante cristian15coman cristian15coman Buna ziua!Va rog mult sa nu ocoliti acest mesaj.Am primit de la eos -ksi o notificare prin care in termen de 5 zile sa achit suma de 8271,97 pe care eu nu o ... (vezi toată discuția)
Executare silita card de cumparaturi carrefour 2007 nukytza nukytza Buna ziua, In data de 9 aprilie 2015 am primit de la banca la care am contul de salariu un mail prin care mi se aducea la cunostinta infiintarea unei ... (vezi toată discuția)
Am ajuns la o societate de recuperari creante MY MY Am si eu cateva dileme legate de eos...am avut credite de 70000 de ron.am ajuns in imposibiltate de plata si apoi la domniile lor care au preluat creantele de ... (vezi toată discuția)