Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda penala pentru alcool (OUG 195/2002) art.87?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda penala pentru alcool (OUG 195/2002) art.87?

se poate obtine in instanta amenda penala pentru cel judecat pt.art.87 din OUG 195/2002, conducere sub influenmta alcoolului cu 0,88 in aerul expirat.Nu este accident, nu sunt victime, pe drum public a condus astfel noaptea la ora 4, doar 500 metri, apoi intra pe un drum forestier (prin pădure), dar n-a mai apucat.Nu a incalcat nici o alta regula de circulatie, a mers regulamentar si a oprit imediat ce politia l-a somat.
Da , se poate. Este bine insa ca nu s-a produs vreun accident, nu exista victime ...nu conteaza pe ce distanta ati condus, ci savarsirea infractiunii in sine. Insa, puteti totusi spera ca lipsa antecedentelor , cooperarea cu organele de cercetare, conduita buna...v-ar putea avantaja, desi concentratia di n aerul expirat este mare, probele biologice probabil sunt mult mai concludente pt aprecierea sanctiunii ce o veti primi.
dandanaua a scris:

se poate obtine in instanta amenda penala pentru cel judecat pt.art.87 din OUG 195/2002, conducere sub influenmta alcoolului cu 0,88 in aerul expirat.Nu este accident, nu sunt victime, pe drum public a condus astfel noaptea la ora 4, doar 500 metri, apoi intra pe un drum forestier (prin pădure), dar n-a mai apucat.Nu a incalcat nici o alta regula de circulatie, a mers regulamentar si a oprit imediat ce politia l-a somat.

Slabe sanse.
Concentratia de alcool in snge se va cifra in jurul a 1,7-1,8.
La o asemenea valoare, cred ca instanta va pronunta o pedeapsa cu inchisoarea, bineinteles cu suspendare.
Acelasi lucru il cred si eu.
E prea mare alcoolemia.
Dragilor, de cand este prevazuta amenda penala pentru art. 87 din OUG 195/2002 ?!?
:D

Raspunsul este cat se poate de sigur, si anume NU.

Av. Adrian Posdarie