avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda penala pentru alcool (OUG 195/2002) art.87?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda penala pentru alcool (OUG 195/2002) art.87?

se poate obtine in instanta amenda penala pentru cel judecat pt.art.87 din OUG 195/2002, conducere sub influenmta alcoolului cu 0,88 in aerul expirat.Nu este accident, nu sunt victime, pe drum public a condus astfel noaptea la ora 4, doar 500 metri, apoi intra pe un drum forestier (prin pădure), dar n-a mai apucat.Nu a incalcat nici o alta regula de circulatie, a mers regulamentar si a oprit imediat ce politia l-a somat.
Cel mai recent răspuns: ContSters54906 , utilizator 14:11, 30 Aprilie 2009
Da , se poate. Este bine insa ca nu s-a produs vreun accident, nu exista victime ...nu conteaza pe ce distanta ati condus, ci savarsirea infractiunii in sine. Insa, puteti totusi spera ca lipsa antecedentelor , cooperarea cu organele de cercetare, conduita buna...v-ar putea avantaja, desi concentratia di n aerul expirat este mare, probele biologice probabil sunt mult mai concludente pt aprecierea sanctiunii ce o veti primi.
dandanaua a scris:

se poate obtine in instanta amenda penala pentru cel judecat pt.art.87 din OUG 195/2002, conducere sub influenmta alcoolului cu 0,88 in aerul expirat.Nu este accident, nu sunt victime, pe drum public a condus astfel noaptea la ora 4, doar 500 metri, apoi intra pe un drum forestier (prin pădure), dar n-a mai apucat.Nu a incalcat nici o alta regula de circulatie, a mers regulamentar si a oprit imediat ce politia l-a somat.


Slabe sanse.
Concentratia de alcool in snge se va cifra in jurul a 1,7-1,8.
La o asemenea valoare, cred ca instanta va pronunta o pedeapsa cu inchisoarea, bineinteles cu suspendare.
Acelasi lucru il cred si eu.
E prea mare alcoolemia.
Dragilor, de cand este prevazuta amenda penala pentru art. 87 din OUG 195/2002 ?!?
:D

Raspunsul este cat se poate de sigur, si anume NU.

Av. Adrian Posdarie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o problema mare ... conducere fara carnet sub influenta alcoolului, numere provizorii expirate mirceayou85 mirceayou85 [quot]as avea rugamintea. daca puteti sami raspundeti . la o cauza. pe care am comiso si cred eu cai grav . sa incep direc fara povesti . am fost sub influenta ... (vezi toată discuția)
Permisul auto barba barba Salut, Doresc si eu sa aflu daca se anuleaza permisul de conducere in urma conducerii autotorismului sub influenta bauturilor alcoolice, cu o concentratie de ... (vezi toată discuția)
Dosar penal sau nu? virgi6nia virgi6nia ma facut un accident fara victime alcolemia a fost de 0,80 in sange, risc dosar penal ,care este procedura, se judeca la parchet in cazul unei amenzi ... (vezi toată discuția)