Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cui sa ne adresam daca avem probleme cu un vecin ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cui sa ne adresam daca avem probleme cu un vecin recalcitrant?

Suntem o familie cu doi baieti, unul de 2 ani si 2 luni si cel mic are o luna, si de curand am achizionat un apartament nou. De cand ne-am mutat avem probleme cu vecinul de jos, este o persoana consumatoare de alcool, recalcitranta si am inteles de la ceilalti vecini ca toate persoanele care au locuit aici au avut probleme cu el. De doua ori ne-a amenintat, prima data a iesit pe scari si l-a prins pe sotul de guler, iar cea de-a doua tura a venit la usa si a urlat in continuu. Dupa cel de-al doilea incident am anuntat politia, am sunat direct la sectie si mi-au facut legatura cu "sectoristul", iar a doua zi a si venit o doamna sa vada despre ce este vorba, a discutat intai cu mine si apoi a mers la dansul. Am inteles ca i-au comunicat sa nu-si mai faca dreptate singur ci sa apeleze la ei, vreo doua saptamani am avut liniste si nu stiam de ce...fusese la politie sa ne reclame ca facem zgomot, de atunci la cel mai mic zgomot bate in tevi sau striga dupa noi pe geam. Mentionez ca zgomot inseamna ca asipram, umblam prin casa, alearga baiatul sau vorbim pe skype.
Problema este ca baiatul cel mare deja este traumatizat de acest vecin se trezeste noaptea si plange ca vecinul face boc boc sau ca bate cuie. Mi-e frica sa nu se lege de mine cand sunt singura cu cei doi copii, mai ales ca pe scara sunt fie persoane foarte in varsta, fie tineri care sunt toata ziua plecati.
Am uitat sa specific ca domnul are perioade cand consuma alcool si atunci zi si noapte canta, danseaza si isi injura membrii familiei. Practic eu cu doi copii mici respect orele de liniste, iar el este cel care nu respecta si cel recalcitrant.
Carei autoraitati ma pot adresa pentru a interveni si a-l calma pe aces domn daca politia nu a reusit? Sotul vrea sa mearga sa discute el cu el, dar mie imi e frica avand in vedere ca este violent si cu antecedente in conflictele cu vecinii.
Multumesc.
Buna ziua
Stiu ca nu o sa fie nimeni de acord cu mine dar va dau o alta varianta:
sa vina 2-3 prieteni de-ai sotului(bine facuti) si sa se apuce la un spritz la dumneavoastra, cu sotul, acasa si sa faca zgomot ca sa vina vecinul la usa. Cand a venit, sa iasa cei 2-3 prieteni si sa il invete cum sa coboare treptele in viteza.
Cu politistul nu cred ca o sa rezolvati si copiii se vor speria in continuare.
O sa il potoleasca pe moment, dar dupa c epleac apolitistul iarasi face pe nebunul, iar daca ii da si amenda din cauza dumneavoastra va face si mai rau.
Cel mai bine sa va stie de frica si sa va ocoleasca pe strada cand va vede.

Nu sunt de acord cu aceasta practica, DAR uneori este necesara.
@Adam Grecu,
O sa incercam si varianta de a-l ignora...sa bata pana se plictiseste sau sa sparga tevile sa-l vedem atunci. Ma gandesc ca daca il igonre am se obisnuieste in timp si ne lasa in pace.
Eu am ajuns la concluzia ca omul obtine ce vrea: ne sperie sa avem grija la zgomote in casa si nici sa nu-l reclamam cand bea si urla 2 zile si doua nopti.
Adriantot, moderator
@liviubarbu
Nu stiu daca este o solutie, avand in vedere ca ziua sunt singura cu doi copilasi si trec de fiecare data pe la el pe la usa.

Eu ma gandeam ca pentru batutul in tevi sa fac ceva plangere pe la primarie sau unde sunt subordonati cei de la asociatiile de propritari, am inteles ca este ceva organizatie.
Adriantot, moderator
liviubarbu a scris:

Cand a venit, sa iasa cei 2-3 prieteni si sa il invete cum sa coboare treptele in viteza.

Nu este buna varianta avand in vedere ca vecinul se cunoaste ca este prieten cu ...sticla,,,situatie in care nu se poate garanta finalul
Adriantot, moderator
Doamna de alergat prin casa nu e trotuar deci ar trebui sa învățați acel copil ca nu trebuie sa fuga prin casa pt ca nu e nimeni obligat sa suporte fugit prin casa

lispas a scris:

Suntem o familie cu doi baieti, unul de 2 ani si 2 luni si cel mic are o luna, si de curand am achizionat un apartament nou. De cand ne-am mutat avem probleme cu vecinul de jos, este o persoana consumatoare de alcool, recalcitranta si am inteles de la ceilalti vecini ca toate persoanele care au locuit aici au avut probleme cu el. De doua ori ne-a amenintat, prima data a iesit pe scari si l-a prins pe sotul de guler, iar cea de-a doua tura a venit la usa si a urlat in continuu. Dupa cel de-al doilea incident am anuntat politia, am sunat direct la sectie si mi-au facut legatura cu "sectoristul", iar a doua zi a si venit o doamna sa vada despre ce este vorba, a discutat intai cu mine si apoi a mers la dansul. Am inteles ca i-au comunicat sa nu-si mai faca dreptate singur ci sa apeleze la ei, vreo doua saptamani am avut liniste si nu stiam de ce...fusese la politie sa ne reclame ca facem zgomot, de atunci la cel mai mic zgomot bate in tevi sau striga dupa noi pe geam. Mentionez ca zgomot inseamna ca asipram, umblam prin casa, alearga baiatul sau vorbim pe skype.
Problema este ca baiatul cel mare deja este traumatizat de acest vecin se trezeste noaptea si plange ca vecinul face boc boc sau ca bate cuie. Mi-e frica sa nu se lege de mine cand sunt singura cu cei doi copii, mai ales ca pe scara sunt fie persoane foarte in varsta, fie tineri care sunt toata ziua plecati.
Am uitat sa specific ca domnul are perioade cand consuma alcool si atunci zi si noapte canta, danseaza si isi injura membrii familiei. Practic eu cu doi copii mici respect orele de liniste, iar el este cel care nu respecta si cel recalcitrant.
Carei autoraitati ma pot adresa pentru a interveni si a-l calma pe aces domn daca politia nu a reusit? Sotul vrea sa mearga sa discute el cu el, dar mie imi e frica avand in vedere ca este violent si cu antecedente in conflictele cu vecinii.
Multumesc.