Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Intermediere inchiriere masina intre persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Intermediere inchiriere masina intre persoane fizice

SRL-ul meu vrea sa intermedieze un contract de inchiriere de masini intre doua persoane fizice. Eu (persoana juridica) voi primi banii in avans la data X, urmand ca peste Y saptamani sa ii virez persoanei fizice care detine masina.

Din ce am gasit pe avocatnet am inteles ca nu pot face un contract de comodat (deoarece nu inchiriez masina cu titlu gratuit).

Intrebarile mele sunt:
1) Cum poate fi inregistrat in contabilitate faptul ca banii "trec" prin firma mea? Am de platit si apoi recuperat tva pentru aceste incasari?
2) Proprietarul masinii va avea de facut contract de inchiriere si platit: impozit 16%, sanatate 5.5%, eventual pensii 232lei/luna? Exista vreo metoda prin care proprietarul sa poata deduce amortizarea masinii(pe care a cumparat-o acum un an si pentru care a platit tva)?
3) Este convenabil pentru proprietarul masinii sa isi faca un pfa pentru a putea deduce amortizarea? Daca da, cum poate transfera masina de pe pf pe pfa si ce taxe are de platit ca pfa pentru aceasta inchiriere?
Va multumesc anticipat!
1) Cum poate fi inregistrat in contabilitate faptul ca banii "trec" prin firma mea? Am de platit si apoi recuperat tva pentru aceste incasari?
Factura catre client; Plata catre furnizor se face pe baza de ctr inregistrat la fisc.
2) Proprietarul masinii va avea de facut contract de inchiriere si platit: impozit 16%, sanatate 5.5%, eventual pensii 232lei/luna? Exista vreo metoda prin care proprietarul sa poata deduce amortizarea masinii(pe care a cumparat-o acum un an si pentru care a platit tva)?
16 impozit 5.5 sanatate. pensie nu; Nu poate deduce pt ca e PF.
3) Este convenabil pentru proprietarul masinii sa isi faca un pfa pentru a putea deduce amortizarea? Daca da, cum poate transfera masina de pe pf pe pfa si ce taxe are de platit ca pfa pentru aceasta inchiriere?
isi face pfa, plateste impozitele specifice pfa ulu.
Isi vinde masina pfa ului, plateste comisionul la notar plsu alte taxe ( daca sunt - de prima inregistrare, de mediu... nu stiu situatia masinii)
Apoi isi deduce amortizarea si alte ch cu masina...

Raspunsul corect este urmatorul. Serviciul de inchirieri auto este unul REGLEMENTAT. Persoanele fizice nu pot legal inchiria o masina intre ele.