Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata

Buna ziua
Am o salariata insarcinata care vrea sa-si mareasca salariul ptr. a beneficia de o indemnizatie crestere copil mai mare.
Care este plafonul de salariu - 3 sau 5 salarii mediu brut pe economie?
Multumesc
1. - Salariul poate fi oricat de mare, depinde de negocierea dintre angajator si salariat.
- Nu exista o limita maxima a salariului.

2. - Sa tina cont si de varianta de concediu crestere copil (CCC) pentru care opteaza.
- Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii), dar:
* daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 1 an indemnizatia pentru CCC este de minimum 600 lei si maximum 3.400 lei;
* daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 2 ani indemnizatia pentru CCC este de minimum 600 lei si maximum 1.200 lei.