avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata

Buna ziua
Am o salariata insarcinata care vrea sa-si mareasca salariul ptr. a beneficia de o indemnizatie crestere copil mai mare.
Care este plafonul de salariu - 3 sau 5 salarii mediu brut pe economie?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:49, 4 Aprilie 2014
1. - Salariul poate fi oricat de mare, depinde de negocierea dintre angajator si salariat.
- Nu exista o limita maxima a salariului.

2. - Sa tina cont si de varianta de concediu crestere copil (CCC) pentru care opteaza.
- Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii), dar:
* daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 1 an indemnizatia pentru CCC este de minimum 600 lei si maximum 3.400 lei;
* daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 2 ani indemnizatia pentru CCC este de minimum 600 lei si maximum 1.200 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La indemnizatia de crestere copil se ofera 85% din ce salariu? florian_m21 florian_m21 Daca imi iau concediul de crestere copil si in ultimul an am cotizat 6 luni ca angajat la o firma si 6 luni la alta firma cu salarii diferite, ultimul ceva mai ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Prelipceanu Prelipceanu Sunt cadru militar si as dorii sa intru in concediu de crestere copil 2 ani in locul sotiei.As vrea sa stiu cati bani imi revin dintr-un salariu de 1930 lei ... (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului in functie de optiune andreeaserban andreeaserban As dori sa stiu daca in cazul unei pers cu salariu de 1200 lei indemnizatie ptr crestere copil este aceeasi fie ca isi alege un an sau doi?Iar in cazul in care ... (vezi toată discuția)