Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Sunt cadru militar si as dorii sa intru in concediu de crestere copil 2 ani in locul sotiei.As vrea sa stiu cati bani imi revin dintr-un salariu de 1930 lei .
Este adevarat ca daca stai 2 ani in concediu de crestere copil suma maxima este de 1200 lei?

Va multumesc! Astept un raspuns:)#-o
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. - Daca se opteaza pentru CCC pana la varsta de 1 an a copilului indemnizatia este de cel putin 600 lei lunar si cel mult 3.400 lei lunar.
- Daca se opteaza pentru CCC pana la varsta de 2 ani a copilului indemnizatia este de cel putin 600 lei lunar si cel mult 1.200 lei lunar.

3. Venitul net = venitul brut - (impozitul + contributiile la pensie, sanatate si somaj).