avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie crestere copilului pentru cadrele ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie crestere copilului pentru cadrele militare

Buna-seara! Sotul meu este cadru militar(caporal) de aprox 7 ani. Ne-am decis sa intre el in concediu de crestere a copilului chiar daca si eu am dreptul. Intrebarea mea este: Cum se calculeaza indemnizatia de crestere a copilului unui cadru militar si daca se pune la calcul si norma de hrana?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: valici , utilizator 08:29, 6 Ianuarie 2015
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) si ea este:
- de cel putin 600 lei lunar si cel mult 3.400 lei lunar daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 1 an a copilului;
- de cel putin 600 lei lunar si cel mult 1.200 lei lunar daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 2 ani a copilului.

2. Daca norma de hrana este impozitata atunci se ia si ea in calculul indemnizatiei pentru CCC.
La multi ani.
Norma de hrana nu se impoziteaza, potrivit Codului fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil Prelipceanu Prelipceanu Sunt cadru militar si as dorii sa intru in concediu de crestere copil 2 ani in locul sotiei.As vrea sa stiu cati bani imi revin dintr-un salariu de 1930 lei ... (vezi toată discuția)
Insarcinata violeta54 violeta54 Buna ziua Am o salariata insarcinata care vrea sa-si mareasca salariul ptr. a beneficia de o indemnizatie crestere copil mai mare. Care este plafonul de ... (vezi toată discuția)
Ccc robitza78 robitza78 sunt cadru militar si s-ar putea sa intru in concediu de crestere copil,si vreau sa stiu daca are cineva idee cam cati bani as lua.la noi militarii am inteles ... (vezi toată discuția)