Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Atragerea raspunderii administratorului unui SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Atragerea raspunderii administratorului unui SRL

Am fost administratorul unui SRL ,anul trecut s-a schimbat actionariatul si administratorul.Actionarul majoritar care intre timp a devenit majoritar doreste sa -mi atraga raspunderea pt activitatea financiara a anului trecut acuzind un management neperformant in conditiile in care bilanul realizat este pozitiv.
In ce conditii poate realiza acest lucru?
Atragerea raspunderii se poate face doar in cazul in care au fost comise ilegalitati. In rest pe baza statutului in care a fost mentionat mandatul administratorului se poate desfasura activitatea. Ca e buna, sau e paguboasa, actionarul trebuie sa decida daca il pastreaza pe administrator in functie. Dar nu il poate trage la raspundere decat daca constata ilegalitati.
Bilantul financiar aferent anului trecut nu a fost aprobat in AGA,ce obligatii are in acest sens vechiul administrator?