Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Medicamente compensate pentru vaduvele veteranilor de ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Medicamente compensate pentru vaduvele veteranilor de razboi

Vaduvele veteranilor de razboi beneficeaza de gratuitatea medicamentelor compensate?
Legea nr.44/ 1994 cu modificarile si completarile ulterioare, a veteranilor si vaduvelor de razboi mentioneaza:
-art.9 Vaduva de razboi este sotia supravietuitoare a celui decedat pe front, in prizonierat sau ca urmare a ranilor ori bolilor contractate pe front sau in prizonierat.
Calitatea de vaduva de razboi se stabileste pe baza de documente, in conditiile prevazute in reglementarile elaborate de Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale.
-art.16 Veteranii de razboi si vaduvele de razboi beneficiaza si de urmatoarele drepturi:
j) asistenta medicala gratuita in toate institutiile medicale civile de stat sau militare si asigurarea de medicamente gratuite atat in tratamentele ambulatorii, cat si pe timpul spitalizarii;
In lege, la aceasta litera j) nu se fac referiri exprese la vaduvele veteranilor de razboi (vaduvele veteranilor de razboi, decedati dupa razboi), ca beneficiind de aceleasi drepturi. Beneficiaza de medicamente compensate, dar in conditiile Legii sanatatii nr.95/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare.