Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Activitati de consultanta in management si afaceri ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Activitati de consultanta in management si afaceri (Cod CAEN 7022)

Buna ziua!

Va rog sa-nmi dati si mie un sfat:

Pentru a desfasura activitati de consultanta in management si afaceri ce sa-mi infiintez (forma juridica), neplatitor de TVA (pt. ca nu prea as avea de unde sa deduc TVA suficient) astfel incat sa nu platesc impozt prea mare la stat.

Veniturile din consultanta sunt mai substantiale iar cheltuieli pe masura nu sunt.

Multumesc anticipat!

Buna ziua,

Forma juridica nu are a face cu platitor sau neplatitor de tva.
Va puteti inregistra ca si SRL sau ca si PFA daca aveti documente prin care sa dovediti ca aveti studiile necesare pentru acest domeniu.
Si intr-un caz si in celalalt puteti sa solicitati sau nu inregistrarea in scopuri de tva.
TVA-ul este un impozit indirect. Daca sunteti platitor de TVA colectati TVA-ul la facturile emise catre beneficiarii dumneavoastra si deduceti din achizitii. Diferenta se plateste catre Bugetul statului.

Acum, ca si SRL cu venituri din activitate de consultanta si management in codul fiscal este foarte clar prevazut ca nu puteti fi microintreprindere cu 3% impozit pe venit, ci platitor de impozit pe profit 16% .

Trebuie sa analizati ce urmeaza sa faceti si sa faceti un calcul ce v-ar avantaja mai mult.

Va enumar foarte pe scurt ce taxe ar fi de plata in cele 2 variante:

PFA:

- CASS 5,5%
- CAS 31,3%
- Impozit pe venit 16%

Cititi si mai jos:

www.avocatnet.ro/content/art...

SRL:

- impozit pe profit 16%

Asta fara a avea salariati.
Deci exclus microintreprindere, desi m-ar fi avantajat.
Acum, dintre SRL si PFA: in ambele cazuri platesc impozit de 16%, la SRl este pe profit iar la PFA pe venitul net (venit brut - cheltuieli). Deci este aceeasi cota de impozit de 16% in ambele cazuri.
Gresesc?????

Deschiderea unui SRl este cu costuri mai costisitoare si necesita si un capital social de 200 lei, pe cand la PFA sunt costuri mai reduse, declaratii mai putine si se pot face si angajari.
Gresesc???

Multumesc!
Nu gresiti.
La PFA mai aveti si CASS 5,5% si CAS 31,3% daca nu aveti un contract de munca in alta parte.
Mai am contract de munca in alta parte cu 8 ore, deci platesc si pentru PFA doar CASS. dar pot sa platesc si CAs daca doresc o contributie mai mare pentru pensie?

Multumesc!
Puteti, dar nu stiu daca va avantajeaza. Mai sunt si alte optiuni pentru o pensie mai mare.
george-neagu, moderator