Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

ptr desfacere CIM ptr abateri grave ~~daca sunt sint asociat unic si administrator ce document trebuie sa prezint la ITM ptr desfacere fara preaviz? nu vreau sa mai astept 15 zile,nici angajatul nu m-a instiintat ca urmeaza sa-si schimbe locul de munca.......
multumesc mult!
Atentie, articolul de mai sus presupune sa formulati plangere penala angajatului! Insa nimic nu va impiedica sa il cercetati disciplinar si sa ii desfaceti contractul, insa respectand procedura descrisa de colegul anterior. E vorba de doua raspunderi diferite ( cea disciplinara si cea penala).
lilianaG a scris:

ptr desfacere CIM ptr abateri grave ~~daca sunt sint asociat unic si administrator ce document trebuie sa prezint la ITM ptr desfacere fara preaviz? nu vreau sa mai astept 15 zile,nici angajatul nu m-a instiintat ca urmeaza sa-si schimbe locul de munca.......
multumesc mult!

Puteti prezenta :
- decizie de incetare a c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun.
sau
- decizie de incetare a c.i.m. in baza art.79 alin.7 C.mun.

Puteti prezenta :
- decizie de incetare a c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun.
sau
- decizie de incetare a c.i.m. in baza art.79 alin.7 C.mun.

Adica sa renunte angajatorul la raspunderea disciplinara? Nu sunt de acord. Eu personal nu as proceda asa. Mai ales ca utilizatorul a intrebat de desfacerea CIM si nu de incetarea CIM.
Ce parere ai freeelis? Scuze, dar asa vad eu lucrurile.
Sunt de acord cu pakos avand in vedere completarile facute.
Este la latitudinea angajatorului de a trece la cercetarea prealabila disciplinara sau de a accepta alte moduri de incetare a c.i.m.
Din topicul deschis nu reiese clar ca angajatorul a depus plangere penala, pentru a-i putea suspenda c.i.m. si , apoi, nu i s-ar mai indeplini dorinta de a mai astepta cele 15 zile la care face referire.

Se poate accepta demisia sau incetarea prin acordul partilor, urmand a se depune si plangerea penala impotriva salariatului.