Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitie apartament dar nu pot beneficia de boxa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitie apartament dar nu pot beneficia de boxa

buna ziua
de curand am achizitionat un apartament la parter printr un schimb cu o garsoniera si o suma de bani dif. dupa achizitionare un vecin mi-a spus ca am si boxa la subsol si ca toti locatarii au una dar eu cand a machizitionat imobilul proprietarii nu mi-au spus ca au boxa probabil in speranta ca poate iau ceva in plus pe ea. cand am sunat-o pe vanzatoare sa o intreb daca am si boxa, ea a sarit ca arsa ca nu ne a fost intelegerea si pe boxa si ca aia e o incapere buna si ea o sa o intabuleze si ca daca o vreau eu sa ne intelegem pe o suma. in contract de schimb scrie" dam in deplina proprietate catre X ,ca bun propriu imobilul constand in : apartament nr y cu suprafata z , impreuna cu imobilul se transmite dreptul de folosinta asupra cotei parti din terenul aferent constructiei , precum si dreptul de proprietate asupra cotei parti de 4,8 % din imobilul care prin natura sau destinatia lor sunt de folosinta comuna cu ceilalti proprietari." acum eu stau si ma intreb daca asta nu se refera si la boxa. ideea e ca nu stiu daca ceilalti vecini au acte aparte pentru boxele lor. ce as putea face eu in situatia de fata? daca imi pun lacat la boxa fostii proprietari pot face ceva desi ei nu mai au mutatia acolo?
Daca blocul a fost contruit cu boxe, desigur ca si apartamentului pe care l-ati achizitionat ii revine o boxa, iar vanzatorul trebuie sa va predea si boxa respectiva.
Solicitati la OCPI extras de carte funciara si veti constata daca apartamentul contine si anexa boxa
Vanbzatorul nu poate pretinde suma aparte pentru boxa
Boxele pot fi date doar in folosinta prin decizii ale asociatiei, adresati-va acesteia.
La mine in bloc, din constructie fiecare apartament a avut boxa. Prin urmare, nu trebuie nici o decizie a asociatiei pentru a-mi folosi boxa.
cand am sunat-o pe vanzatoare sa o intreb daca am si boxa, ea a sarit ca arsa ca nu ne a fost intelegerea si pe boxa si ca aia e o incapere buna si ea o sa o intabuleze si ca daca o vreau eu sa ne intelegem pe o suma.

Este excrocherie, nu este boxa din constructia blocului, daca era din constructie aceasta era prinsa in actele apartamentului nu statea ea sa o intabuleze acum dupa ce a vandut apartamentul, vrea sa mai stoarca ceva bani de la dumneavoastra.
Puteti sa va interesati la vecinii dumneavoastra daca blocul este prevazut cu boxe, sau fiecare a ingradit in subsolul tehnic la mica intelegere (sigur este asa).