Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate comuna
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate comuna

Mama mea detine o proprietate comuna in cota de 50% pe carte funciara colectiva a terenului neconstruit ( suprafata totala a terenului este de 388 mp). Pe teren se afla doua case in proprietate individuala ( CF individual pe case) una a mamei mele ( 90 mp) si cealalta a doi mostenitorii (86 mp), casa detinuta de mama mea este la strada iar casa vecinilor in spatele terenului (nu au posibilitate de acces decat de la noi sau alt vecin) Iesirea la strada este de 2,45 m latime (incluse fiind streasina casei noastre si a altui vecin). Unul dintre mostenitorii casei din spate au delimitat curtea cu un gard din lemn cu poatra de acces (cca 200 mp casa si teren).Ce putem face pentru a iesi din indiviziune si ce drept are mama mea asupra terenului proprietate comuna? Daca deschidem proces pe cale civila ce sanse avem de a separa proprietatile si de a beneficia de dreptul de proprietate? Se poate dezmembra terenul in trei parti,din care intrarea de cca.20 mp ( 2,45 m latime si 7 m lungime) sa ramana la comun iar restul sa se imparta in mod egal proprietarilor de drept ? Mentionez ca unul dintre mostenitorii a intentat in anul 2012 proces cerand drept de servitute iar acesta s-a inchis deoarece celalalt mostenitor nu a depus la dosar reclamatie (plangere,solicitare). Va multumim.
virginialucaci, utilizator
Pentru a iesi din indiviziune puteti formula actiune in instanta pentru "partaj judiciar'.
Lotizarea (dezmembrarea) se poate face daca toate loturile indeplinesc conditiile de urbanism impuse de Regulamentul General de Urbanism precum si de Regulamentul Local de Urbanism