Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Legea 235
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Legea 235

ce se intămpla cu legea 253
grigoremanuela a scris:

ce se intămpla cu legea 253

daca este vorba de art 253 din legea educatiei inteleg ca a fost declarata neconstitutionala de ccr decizie publicata in Monitorul Oficial. Intreb daca se mai aplica acum in aprilie 2014?
Decizia Curtii Constitutionale a Romaniei nr. 106/2014 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 253 alin. (1) lit. a) si b) din Legea educatiei nationale nr. 1/2011 a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 238 din 3 aprilie 2014.

Din momentul in care decizia Curtii Constitutionale este publicata in Monitorul Oficial, prevederile articolului in cauza sunt suspendate de drept până la momentul la care legiuitorul va pune de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei, dar nu mai mult de 45 de zile de la data publicării, când îşi încetează efectele juridice.
Suspendarea de drept a dispoziţiilor constate ca fiind neconstituţionale presupune suspendarea aplicării lor,