Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poate fi tatal decazut din drepturi?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poate fi tatal decazut din drepturi?

Buna ziua.un sfat daca se poate...as dori sa stiu daca poate fii decazut fostul sot din drepturile parintesti daca nu plateste pensia alimentara avand in vedere ca a mai most chemat in instana o data si ia fost adus la cunostinta sa asi achite inclusiv restantele.Tin sa mentionez ca,custodia este comuna cu domiciliu sabilit la mine...rog daca se poate un sfat si ce pasi ar trebuii urmati.Va multumesc.
A fi decazut din drepturile parintesti e mai dificil si nu e suficienta neplata pensiei de intretinere. Insa, puteti solicita instantei custodia exclusiva, pentru inceput.
Contactati un avocat din zona unde se va judeca procesul, sa ii povestiti in amanunt cum stau lucrurile si el va va sfatui ce aveti de facut pentru a avea castig de cauza.