Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, sunt divorțată și custodia copilului e ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, sunt divorțată și custodia copilului e comuna. Dar ...

Bună seara, sunt divorța și custodia copilului e comuna. Dar am discutat cu fostul și este de acord sa îmi lase custodie totala mie. Cum trebuie sa procedez?
Trebuie sa deschideți un proces nou și sa solicitati exercitarea exclusiva a autorității parintesti.
Nu se poate pe cale notariala.
Contactați un avocat și va îndruma acesta pas cu pas atat pe dvs cât și pe fostul sot.
E mai complicat la mine dar încerc sa va explic, sunt divorțată de 2 ori , la primul divorț am primit custodie totala el fiind decăzut din drepturi , dar din luna aprilie nu mia plătit pensia alimentara. El este plecat din tara dinaintea divorțului asta fiind în 2007 , întrebarea este pot sa deschid proces pt asta dar în același timp sa se stabilească pensia în funcție de salariul lui din Germania. Tin sa spun ca el plătea o pensie de 90 de lei nu am făcut niciodată o recalculare
Da, procesul poate avea mai multe capete de cerere: stabilirea domiciliului minorului, exercitarea autorității parintesti, modificarea programului de vizita, majorarea pensiei de întreținere etc.
Mergeți cu actele la um avocat și se ocupa acesta de redactarea cererii în funcție de nevoile dvs.