Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort si custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort si custodie

sotia a plecat din tara si copilul a ramas la mine dar mia spus sa dau divort fara custodie. se poate? si cat ar costa? copilul are patru ani jumatate. va multumesc mult
Instanta de judecata se va pronunta asupra acestui aspect, chiar daca nu exista un capat accesoriu al cererii de chemare in judecata vizand exercitarea autoritatii parintesti si stabilirea locuintei copilului .

Capetele de cerere accesorii divortului vizand exercitarea autoritatii parintesti, plata pensiei de intretinere sunt avute in vedere din oficiu de catre instanta de judecata.