avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț cu copil mic (tată)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț cu copil mic (tată)

Bună. Probabil că în curând voi ajunge la divorț. Nu cred că mai contează motivul. Avem un copil de 4 ani.
Îmi doresc să știu la ce să mă aștept.
Cine pleacă din casă? (este casa amândurora) dacă plec eu, voi fi despagubit pentru partea mea?
Cum este plătită pensia alimentară?
Cum pot fi stabilite vizitele?
Cum pot câștiga custodia copilului? Ea a înșelat, în lipsa mea, în casa noastră. O consider nepotrivita pentru creșterea unui copil (părerea mea). Sau... Cum demonstrez în instanta că ea nu este cea mai bună alegere? Din cauza a ceea ce a făcut, salariul meu este dublu fata de al ei...

Mulțumesc frumos.
Inarmati-va cu rabdare si mergeti la o consultatie juridica la un avocat din localitatea dvs, sunt multe de discutat.
De regula, domiciliul minorului se stabileste la
mama, dar orice regula comporta si exceptii, insa infidelitatea constituie doar motiv de divorț!
Partajul se judeca de regula separat de divort, se poate solicita atribuirea imobilului in natura cu plata unei sulte sotiei.
Mergeți la un avocat pt o discuție, în principal sunt 2 procese /probleme care se rezolva separat,desfacerea casatoriei/divorțul și partajul bunurilor dobandite în timpul casatoriei partaj care se poate realiza și de comun acord la notar.Ce o sa obțineți în mod cert o sa fie "custodie comuna"si un drept de vizita.In general domiciliul copilului minor se stabilește la mama ,custodia unică este o excepție.Faptul că v-a înșelat poate sa fie un motiv de divorț dar nu o sa influențeze custodia sau partajul.Sunt foarte multe lucruri de discutat ,aspecte care re-ulta din discuția cu un av si care nu pot sa fie atinse pe un forum.
Buna ziua,

Intr-o proportie covarsitoare, locuinta minorului este stabilita la mama.(art. 400 din Codul civil ).

Infidelitatea reprezinta un motiv invocat in vederea desfacerii casatoriei.

Vizitarea se poate realiza in week-end-uri (doua , de principiu),cat si in perioada vacantelor scolare.( in prima jumatate a acestora, sau in ultima ).

Vizitarea poate fi stabilita si etapizat, in functie de varsta minorului.

Partajul, de principiu, este realizat dupa divort.

Suna ca o discriminare, nu? Dar am înțeles ideea.
Va mulțumesc.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Intr-o proportie covarsitoare, locuinta minorului este stabilita la mama.(art. 400 din Codul civil ).

Infidelitatea reprezinta un motiv invocat in vederea desfacerii casatoriei.

Vizitarea se poate realiza in week-end-uri (doua , de principiu),cat si in perioada vacantelor scolare.( in prima jumatate a acestora, sau in ultima ).

Vizitarea poate fi stabilita si etapizat, in functie de varsta minorului.

Partajul, de principiu, este realizat dupa divort.



Va mulțumesc pentru răspuns.

Cu stimă,

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Mergeți la un avocat pt o discuție, în principal sunt 2 procese /probleme care se rezolva separat,desfacerea casatoriei/divorțul și partajul bunurilor dobandite în timpul casatoriei partaj care se poate realiza și de comun acord la notar.Ce o sa obțineți în mod cert o sa fie "custodie comuna"si un drept de vizita.In general domiciliul copilului minor se stabilește la mama ,custodia unică este o excepție.Faptul că v-a înșelat poate sa fie un motiv de divorț dar nu o sa influențeze custodia sau partajul.Sunt foarte multe lucruri de discutat ,aspecte care re-ulta din discuția cu un av si care nu pot sa fie atinse pe un forum.

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! in legatura ku un divort la notar ! maryusel24 maryusel24 explicati-mi si mie ce beneficii si ce ar trebuii sa trec in actul notarial daca sunt de accord sa-i dau mamei custodia copilului ! sau ce inseamna exact ... (vezi toată discuția)
Ce se poate face legal in acest caz special? divort cu minori doryen doryen iata pe scurt cazul: Dupa patru ani de casatorie legala,sotia este fortata sa plece din domiciliul conjugal de carte sot, care pe motiv de ... (vezi toată discuția)