Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua!!! Ce presupune divortul la notar cu copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua!!! Ce presupune divortul la notar cu copil Minor???? ...

Buna ziua!!!
Ce presupune divortul la notar cu copil
Minor????
La notar pot divorța cu copii minori doar cei care se înțeleg amiabil, și nu au nici cea mai mică divergență.
La NOTAR se va stabili obligatoriu exercitarea în comun a autorității părintești. (așa zisa custodie comună).
Presupune in primul rând ca dvs si soțul să vă puneți de acord sub toate aspectele privind: desfacerea căsătoriei, numele pe care îl veți purta după divorț, stabilirea domiciliului minorului la unul dintre părinți, exercitarea in comun a autorității părintești, modul în care părintele separat de copil va menține legăturile personale cu acesta si modul își va executa obligația de contribuție la cheltuielile de creștere și educare.
Apoi presupune ca dvs si soțul să depuneti cererea de divorț, unde se vor consemna pe scurt toate detaliile de mai sus, se acordă un termen legal obligatoriu de reflexie de 30 de zile, la împlinirea căruia daca nu v-ati răzgândit și staruiti in cererea de divorț, trebuie din nou să vă prezentati personal împreună.
In intervalul de 30 de zile se va efectua un raport de anchetă psihosociala, la domiciliul părintelui cu care va locui minorul, raport in baza căruia se va aprecia daca stabilirea domiciliului minorului la părintele respectiv este in interesul superior al copilului.
La termenul de 30 de zile veti semna o convenție cu privire la minor, unde se vor detalia toate aspectele referitoare la copil (programul de vizita, exercitarea in comun a autorității părintești, contribuția la cheltuielile de creștere, educare și pregătire profesională a copilului etc)