Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbaterea mostenirii

Buna sera,

Imi puteti spune, va rog, in ce localitate trebuie sa fac dezbaterea mostenirii:
- in localitatea de domiciliu a persoanei decedate (acolo se afla mostenirea)?
- in localitatea in care s-a produs decesul (fiind alta decat cea de domiciliu)?
Sau localitatea in care se afla cabinetul notarial, nu este importanta?
Va multumesc!

Cu stima,
Competent este notarul de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu, domiciliu care este trecut si in certificatul de deces.