Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ordin de plata ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ordin de plata ANAF

Am o rugaminte: daca poate cineva sa ma ajute sa complectez un OP catre ANAF, reprezentand o retinere din salar a unui angajat in urma unei adrese de poprire de la ANAF. Ce date tb sa complectez in partea de jos: la beneficiar, cod de identificare fiscala, nr. de evidenta a platii.
Completati doar codul iban al trezoreriei la care faceti plata si explicatia. Celelalte informatii nu e necesar sa le completati pentru beneficiar.
Dar la codul de identificare fiscala apare CUI firmei, sa il inlocuiesc cu CNP celui de la care am facut retinerea? Si la beneficiar sa trec ,,Bugetul de stat"?
La platitor treceti datele firmei la care persoana in cauza e angajata. La explicatiile de la beneficiar treceti ce reprezinta plata respectiva.
si sa las la codul de identificare de la beneficiar CUI firmei sau CNP lui?