Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Probleme la banca cu plata impozitului pe venit PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Probleme la banca cu plata impozitului pe venit PFA

Vreau sa va intreb daca ati avut aceasta problema si cum ati rezolvat-o.

Am fost la Banca pentru a plati impozitul pe venit pentru PFA.
Conform cerintelor ANAF, pe OP trebuie trecut CNP-ul.
Cei de la banca mi-au refuzat procesarea OP-ului si au spus ca nu primesc OP pentru PFA fara CUI.
M-am trezit fara posibilitatea de a-mi plati impozitul, cei de la ANAF precizand ca nu pot urmari CUI pentru evidenta platii pe PFA, ci doar prin CNP.

Pana la urma am recurs la o solutie tampita: am mutat banii in cont personal si am platit de acolo pe CNP.
A mai avut altcineva astfel de probeleme si daca da, cum a rezolvat?
Problema simpla: la platitor se trece PFA impreuna cu acel CUI la beneficiar se trece bugetul de stat si in loc de CUI, CNP-ul. La explicatii : impozit pe venit pentru....... CNP ......... si este OK.
La fel am patit si eu, chiar mai mult, banca si-a asumat rolul de a reface op-ul punand cui-ul in loc de CNP la rubrica cod de identificare fiscala.