avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Probleme la banca cu plata impozitului pe venit PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Probleme la banca cu plata impozitului pe venit PFA

Vreau sa va intreb daca ati avut aceasta problema si cum ati rezolvat-o.

Am fost la Banca pentru a plati impozitul pe venit pentru PFA.
Conform cerintelor ANAF, pe OP trebuie trecut CNP-ul.
Cei de la banca mi-au refuzat procesarea OP-ului si au spus ca nu primesc OP pentru PFA fara CUI.
M-am trezit fara posibilitatea de a-mi plati impozitul, cei de la ANAF precizand ca nu pot urmari CUI pentru evidenta platii pe PFA, ci doar prin CNP.

Pana la urma am recurs la o solutie tampita: am mutat banii in cont personal si am platit de acolo pe CNP.
A mai avut altcineva astfel de probeleme si daca da, cum a rezolvat?
Cel mai recent răspuns: andra6monica , utilizator 09:44, 6 Martie 2014
Problema simpla: la platitor se trece PFA impreuna cu acel CUI la beneficiar se trece bugetul de stat si in loc de CUI, CNP-ul. La explicatii : impozit pe venit pentru....... CNP ......... si este OK.
La fel am patit si eu, chiar mai mult, banca si-a asumat rolul de a reface op-ul punand cui-ul in loc de CNP la rubrica cod de identificare fiscala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere declaratii casmb + plata contributie online ciuc143 ciuc143 Salut, am fost ieri la noul sediu din Ghe Titeica (Bucuresti) pentru a plati contributia la CASMB. Nu mi-a venit sa cred ochilor ce coada era. Eu nu am mai ... (vezi toată discuția)
Pfa norma fixa de venit - neplatitor de tva - cod de identificare fiscala??? ipi ipi Buna ziua, Sunt inregistrat ca PFA norma fixa de venit - neplatitor de TVA. Astazi am fost sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor ... (vezi toată discuția)
Registrul jurnal de incasari si plati Roxie Roxie Buna seara, Detin PFA pe domeniul traduceri de anul trecut din februarie si am de completat registrul de incasari si plati. Ce anume se trece in el? ... (vezi toată discuția)