Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Apa menajera deversata in drum
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Apa menajera deversata in drum

Buna ziua.

Toti propietarii de casa din zona unde locuim suntem total nemultumiti de un vecin care deverseaza apa din fosa menajera sau septica (cum o s-o fi numind) in drum. Este vb de un drum comunal neasfaltat ci doar pietruit. Initial apa forma balti iar acum, in timp, se formeaza deja sant si curge la vale. In locul unde apa din fosa se acumuleaza cel mai mult, pe sub pamant, trece conducta cu care alimenteaza cu apa potabila satul.

Ce institutii ar trebui sezisate si pe baza a ce art de lege ar trebui obligat vecinul sa nu mai deverseze apele in drum si pe conducta cu apa potabila?"

Directia de Sanatate Publica, Garda de Mediu, Primaria
Si ce lege incalca vecinul fecaloid?