Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA client persoana fizica
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA client persoana fizica

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema referitoare la solicitarea recuperarii TVA-ului de catre un client aflat in afara Comunitatii Europene .
Un client persoana fizica a achizitionat de la noi un produs, dorind sa recupereze TVA-ul in urma iesirii sale din Comunitatea Europeana. Clientul nu este de cetatenie romana.
Produsul a fost achitat online printr-un procesator de plati.
I-am eliberat factura fiscala, si trimis aceasta impreuna cu produsul la o adresa in Bucuresti.. Facturarea s-a efectuat pe datele de livrare ( de Bucuresti ).
Produsul a fost vandut in data de 13.02.2014
La iesirea din tara ( 19.03.2014 ) s-a prezentat cu produsul si factura la punctul de frontiera din tara sa iar biroul vamal i-a spus ca am uitat sa ii eliberam un document citez : ("you miss me one paper from you with stump that you pay for VAT." ).
Din cate ne-am documentat, este vorba despre un formular de restituire TVA. Nu am gasit nici un model al acestuia pe internet.
Insa observ ca pentru a elibera un astfel de document ar trebui sa fim inregistrati tax free. Iar procedura pare destul de ambigua si complicata. Printre altele ar trebui sa afisam si un panou "TAX FREE" in cadrul unitatii noastre, insa noi ne desfasuram activitatea online.

Cum am putea sa rezolvam aceasta situatie ?

Se poate gasi o solutie in acest moment, fara a fi necesara inregistrarea tax free ? Deoarece el este singurul client de acest fel, restul sunt persoane fizice sau juridice cu cetatenie romana.

Va multumesc.

Constantin.

Daca nu sunteti inregistrati Tax free nu se poate.
Procedeul este urmatorul:
Dvs va inregistrati tax free, eliberati nerezidentului documentele necesare, el le prezinta la vama, vama pune stampila si apoi el recupereaza tva ul.
Fara o "veriga" din tot acest sistem nu mai merge nicaieri in UE.