Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Import produse cosmetice
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Import produse cosmetice

Buna ziua,

Doresc sa import de la o fabrica din italia cateva produse cometice si de igiena corporala. As dori sa stiu care sunt avizele necesare pentru importul acestora.

Multumesc
Va pot spune care sunt documentele care trebuie sa insoteasca marfa pentru a o putea introduce in tara si vinde, din punct de vedere al securitatii produsului si al utilizatorilor.
Este vorba de declaratie de conformitate pentru produs, certificat de calitate pentru lotul importat, fisa tehnica de securitate, instructiuni de utilizare (toate documentele in original si in limba ramana), avizul Ministerului sanatatii pentru utilizare in Romania.