avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune teren proprietate de stat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune teren proprietate de stat

de peste 50 de ani folosesc un teren pentru care PMB mi-a comunicat ca la data intocmirii evidentelor cadastrale ale municipiului Bucuresti in 1986 terenul se afla in proprietatea statului.
Dupa 1990 nu s-a prezentat niciun proprietar, nu s-au depus cereri de reconstituire a dreptului de proprietate pe ternul respectiv.
Astazi terenul se afla in domeniul privat al statului.
La acest moment pot cere constatarea uzucapiunii de 30 de ani sau trebuie sa astept 30 de ani de la consacrarea legala a domeniului privat al statului prin Legea nr.18/1991 ?
Inainte de anul 1991 terenurile aflate in proprietatea statului erau inalienabile ?
De unde pot procura jurisprudenta pe aceasta speta?
Cel mai recent răspuns: mitf , utilizator 08:36, 30 Aprilie 2009
Ati platit impozit pe acest teren...ca un adevarat proprietar? fiind inscris pe rolul fiscal al primariei?
Faceti cerere la primarie sa vi-l concesioneze si pe urma, fiind vorba de domeniul privat al statului...sa vi-l vanda.
Mult succes,
Av. M.Hornea
nu am platit niciun impozit.
Am vreo sansa cu uzucapiunea?
Mergeti la primarie si inscrieti-va in rol cu acest teren si platiti retroactiv impozitul pe el (e vorba de 5 ani in urma cu penalitati si dobanzi).
Apoi promovati actiunea in uzucapiune .
Nu stiu daca aveti sanse insa merita incercat.
Vedeti si cum se apara primaria.
Mult succes.
Av.M.Hornea
buna ziua,da aveti sanse foarte mari doar daca achitati impozituil retroactiv si aopi da ti in judecata statul,doar platind imozitul posedati printre altele public
cine ma poate ajuta cu jurisprudenta pe aceasta speta ?

Alte discuții în legătură

Dobandirea unui teren proprietate a statului prin uzucapiune Donna50 Donna50 In spatele terenului dobandit prin concesiune de la stat mai este inca un teren care apartine statului (fie ca proprietate publica fie ca si proprietate ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune neaguv neaguv Buna ziua! Va scriu in scopul de a rezolva urmatoarea problema:In 1955 bunicii mei au cumparat un teren de aproximativ 400 mp in apropierea Bucurestiului intr ... (vezi toată discuția)
Regim juridic al terenului miki_M miki_M Cand intrebi despre regimul juridic al unui teren , ti se comunica si proprietarul ??? Va multumesc! (vezi toată discuția)