Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Dobandirea unui teren proprietate a statului prin ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Dobandirea unui teren proprietate a statului prin Uzucapiune

In spatele terenului dobandit prin concesiune de la stat mai este inca un teren care apartine statului (fie ca proprietate publica fie ca si proprietate privata - nu stiu cum este incadrat).

Familia mea a folosit aceste terenuri de peste 40 de ani. Concesiunea pe o parte din teren este deja achitata (rate platite timp de 25 de ani).

Dar terenul din spate nu a fost oferit spre concesiune insa am dori sa il luam in posesie prin uzucapiune. Mentionez ca terenul neconcesionat nu se poate accesa decat de pe terenul nostru sau al vecinilor din stanga si dreapta (care de fapt sunt in accesi situatie ca si noi). In cel de-al patrulea punct cardinal se invecineaza cu un zid mare al uni depozit privat.

Noi am folosit terenul de mai bine de 30 de ani si ternul apartine statului dar nu stiu cum este incadrat (public sau privat). In acelasi timp faptul ca l-am folosit este benefic pentru comunitate in sensul ca daca ar fi fost lasat in paragina ar fi putut deveni un hazard.
Donna50, utilizator
Conform art 929 Cod civil - Nu pot fi uzucapate bunurile care, înainte sau după intrarea în posesie, au fost declarate prin lege inalienabile. Adică bunurile din domeniul public al statului.
Deci primul pas este sa vedeți dacă terenul se afla în domeniul public sau privat al statului.
Puteți lua legătura cu un topograf, el va poate lamuri mai ușor.
SCA IONESCU & NOVAC, Avocat