Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CASS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CASS

Locuiesc in SUA de peste 20 de ani.
Detin o proprietate in Romania, de la care primesc chirie.
Recent am platit la trezorerie contributia CASS stabilita prin formularul 650 raportata la venitul meu din chirie.
Doresc sa stiu daca plata acestui CASS imi da dreptul automat la asigurare de sanatate in Romania?
Art. 211. - (1) Sunt asigurati, potrivit prezentei legi, toti cetatenii romani cu domiciliul in tara, precum si cetatenii straini si apatrizii care au solicitat si obtinut prelungirea dreptului de sedere temporara sau au domiciliul in Romania si fac dovada platii contributiei la fond, in
conditiile prezentei legi.
(2) Calitatea de asigurat si drepturile de asigurare inceteaza odata cu pierderea dreptului de domiciliu sau de sedere in Romania.

Mai aveti buletin de Romania? Daca da, este bine, aveti dreptul la asigurare.
Multumesc pt raspuns.
NU mai am buletin de Romania din 1990.
Am pasaport romanesc cu mentiunea "domiciliul in SUA"
Inteleg din raspunsul dvs ca NU am dreptul la asigurare.
In acest caz, cred ca NU este in regula sa platesc aceasta contributie CASS, fara sa beneficiez de asigurare. Mi se pare un abuz.
Ce anume trebuie sa fac ca sa incetez plata acestei contributii (stabilita ilegal in opinia mea) , sau sa primesc asigurare pentru care platesc deja?
Puneti intrebarea la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, pe e-mail, la: [ link extern ]
mirceani a scris:
Inteleg din raspunsul dvs ca NU am dreptul la asigurare.

Da, cam asa ar veni, desi pare bizar sa platiti dar sa nu beneficiati de asigurare.

mirceani a scris:
In acest caz, cred ca NU este in regula sa platesc aceasta contributie CASS, fara sa beneficiez de asigurare. Mi se pare un abuz.
Ce anume trebuie sa fac ca sa incetez plata acestei contributii (stabilita ilegal in opinia mea) , sau sa primesc asigurare pentru care platesc deja?

Dpmdv, solutia este instanta de contencios administrativ pe de o parte care se va pronunta asupra legalitatii sau abuzului si avocatul dvs. care va invoca neconstitutionalitatea legii, pe de alta parte.
Restul discutiilor sunt de prisos, chair daca eu (si multi altii) suntem de acord cu dvs.
Puteti va rog sa ma lamuriti ce inseamna "instanta de contencios administrativ" ?
E vorba de judecatoria locala sau de tribunalul judetean?
Este posibil sa deschid o astfel de actiune doar trimitand la instanta o cerere prin posta, fara prezenta fizica in instanta?
Multumesc
ana-cer, moderator