Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnatura digitala si dreptul aplicarii acesteia
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnatura digitala si dreptul aplicarii acesteia

Buna ziua. Intrebarea mea este daca sunt angajata cu cim la un srl, am dreptul de semnatura digitala a declaratiilor depuse online, sau mai este nevoie si de procura notariala.
Daca nu sunteti si reprezentantul legal al societatii, va trebuie procura notariala.
Multumesc.Un contabil angajat al unei firme nu poate folosi propria semnatura digitala, nu este echivalentul semnarii actelor de catre contabil? Ma gandesc ca avand cim cu firma respectiva ar avea si drept de semnatura in acte (declaratii, bilant). Nu cunosc suficient legislatia in acest domeniu.
Daca certificatul digital este pe numele contabilei societatea ii face imputernicire pentru a depune declaratiile on-line. - ordinul nr. 858/2008 privind depunerea declaratiilor fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanta.