Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna copii simple din dosar - eliberate de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna copii simple din dosar - eliberate de instanta ?

Ce inseamna ca instanta elebereaza copii simple de pe inscrisurile aflate la dosar ?
Ce fel de inscrisuri sunt ? La ce inscrisuri din dosar se refera ?

Este vorba despre copiile xerox pe care o parte din dosar, sau avocatul acesteia le solicita printr-o cerere la arhiva instantei unde se afla dosarul in curs de judecata.In cazul in care solicita copii legalizate dupa anumite acte din dosar(care au valoare de original) atunci se face o cerere la registratura instantei respective,se timbreaza cu 2 lei fila si se vor obtine actele solicitate stampilate si semnate de catre personalul angajat.
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru eliberarea unor asemenea copii simple se mai cere acum si taxa de timbru ?
Cat se cere pentru fiecare copie ?
~ Conținut șters la cerere ~
In OUG nr. 80/2013 - se vorbeste doar despre taxele judiciare de timbru.
Nu se spune nimic de timbrele judiciare.

V-as ruga foarte mult sa-mi spuneti:
- daca pentru eliberarea unor asemenea copii simple se mai cere acum si taxa de timbru ?
si
- Cat se cere pentru fiecare copie ?

M-a ajutat un alt coleg:
- pentru eliberarea unor asemenea copii simple
nu se mai cere acum si taxa de timbru.

Va multumesc tuturor pentru ajutor.

Gabriela Pintea, Consilier juridic