avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna copii simple din dosar - eliberate de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna copii simple din dosar - eliberate de instanta ?

Ce inseamna ca instanta elebereaza copii simple de pe inscrisurile aflate la dosar ?
Ce fel de inscrisuri sunt ? La ce inscrisuri din dosar se refera ?

Este vorba despre copiile xerox pe care o parte din dosar, sau avocatul acesteia le solicita printr-o cerere la arhiva instantei unde se afla dosarul in curs de judecata.In cazul in care solicita copii legalizate dupa anumite acte din dosar(care au valoare de original) atunci se face o cerere la registratura instantei respective,se timbreaza cu 2 lei fila si se vor obtine actele solicitate stampilate si semnate de catre personalul angajat.
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru eliberarea unor asemenea copii simple se mai cere acum si taxa de timbru ?
Cat se cere pentru fiecare copie ?
~ Conținut șters la cerere ~
In OUG nr. 80/2013 - se vorbeste doar despre taxele judiciare de timbru.
Nu se spune nimic de timbrele judiciare.

V-as ruga foarte mult sa-mi spuneti:
- daca pentru eliberarea unor asemenea copii simple se mai cere acum si taxa de timbru ?
si
- Cat se cere pentru fiecare copie ?

M-a ajutat un alt coleg:
- pentru eliberarea unor asemenea copii simple
nu se mai cere acum si taxa de timbru.

Va multumesc tuturor pentru ajutor.




Ultima modificare: Luni, 14 Aprilie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Copie act - din dosar - judecatorie oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. Trebuie sa cer o copie dupa un act redactat de Primarie, dintr-un Dosar aflat la Judecatorie. Va ... (vezi toată discuția)
Taxa si timbru judiciare pentru cerere expediere la domiciliu decizie tribunal, ca, iccjr svneagu svneagu Buna ziua, am o problema - cu toate ca pana azi am primit acasa decizii ale tribunalelor, curtilor de apel si ICCJR (ultima din 15.07.2013 precizeaza ca in ... (vezi toată discuția)
Copii de pe inscrisurile aflate la dosar rrocambole rrocambole Deoarece 2 solutii pronuntate in recurs nu mi-a fost comunicate, m-am adresat instantei printr-un email cu rugamintea ca in baza art.9 lit. i din OUG 80/2013 ... (vezi toată discuția)