avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... copie act - din Dosar - Judecatorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

copie act - din Dosar - Judecatorie

Buna ziua !
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.

Trebuie sa cer o copie dupa un act redactat de Primarie,
dintr-un Dosar aflat la Judecatorie.

Va rog frumos sa imi spuneti:
- cat trebuie sa platesc la Judecatorie
pentru eliberare copie act din Dosar,
daca actul este scris pe fata si pe verso ?
- voi plati o Taxa de timbru ? sau o Taxa judiciara de timbru ?
( nu stiu cum se spune acum )
- ce inseamna Fila din Dosar ?
daca actul este scris pe fata si verso,
cat va trebui sa platesc ?
doar pentru o fata a actului ?
sau pentru ambele fete ale actului ? ( ambele pagini ? ,
desi pagina de pe verso - nu este numerotata in Dosarul Judecatoriei ).
Ultima modificare: Miercuri, 14 Noiembrie 2018
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 14:38, 16 Noiembrie 2018
Pentru operativitate, solicitati dosarul la studiu, identificati numarul filei, faceti cerere de copiere a filei respective fata-verso si o depuneti la arhiva. Dosarul va fi transmis catre centru de copiere din cadrul instantei respective, iar dumneavoastra veti achita acolo suma indicata.
Stim numarul de Fila, dar actul fiind scris pe fata si pe verso,
- nu stim ce trebuie sa se plateasca - taxa de timbru ? sau taxa judiciara de timbru ?
- nu stim cat trebuie sa se plateasca ? - pentru ca actul este scris pe fata si pe verso.

Sora mi-a spus ca trebuie sa ducem o Cerere de eliberare act + o Chitanta de plata /eliberare act .....
Ultima modificare: Miercuri, 14 Noiembrie 2018
oanaportar, utilizator
Se achita taxa judiciara de timbru de 0,20 lei/fata, deci 0,40 lei fata-verso.
V[ multumim din tot sufletul pentru timpul acordat si pentru raspunsuri !
Buna seara!
Daca va trebuie o copie simpla a filelor din dosar, fara a fi certificata conform cu originalul, nu se plateste taxa de timbru. Platiti doar serviciul de copiere a filelor la xerox, la pretul practicat de operatorul xerox, exact ca la un xerox din oras. Nu trebuie sa veniti cu o chitanta a taxei de timbru, vi se elibereaza un bon fiscal, ca in oras.

Art. 29 (5) din OUG 80/26.06.2013:

(5) Pentru eliberarea de copii simple de pe inscrisurile aflate la dosar, daca realizarea serviciilor de copiere nu se realizeaza de catre instanta, ci de catre prestatori privati care functioneaza in sediul instantei, nu se percepe taxa judiciara de timbru.

ART. 9
Urmatoarele cereri formulate in cursul procesului sau in legatura cu un proces se taxeaza astfel:
i) cereri pentru eliberarea de copii simple de pe inscrisurile aflate la dosar, atunci cand sunt efectuate de catre instanta - 0,20 lei/pagina;
Ultima modificare: Miercuri, 14 Noiembrie 2018
-ELLA-, utilizator

Alte discuții în legătură

Ce inseamna copii simple din dosar - eliberate de instanta ? cristiannegru cristiannegru Ce inseamna ca instanta elebereaza copii simple de pe inscrisurile aflate la dosar ? Ce fel de inscrisuri sunt ? La ce inscrisuri din dosar se refera ? (vezi toată discuția)
Cat trebuie platit - pt. eliberare copii /ds. - instanta ? oanaportar oanaportar - institutie publica - dl. director doreste sa ceara de la instanta penala copii dupa Declaratiile unor salariati. - la Ds. pen., Declaratiile sunt ... (vezi toată discuția)
Taxa si timbru judiciare pentru cerere expediere la domiciliu decizie tribunal, ca, iccjr svneagu svneagu Buna ziua, am o problema - cu toate ca pana azi am primit acasa decizii ale tribunalelor, curtilor de apel si ICCJR (ultima din 15.07.2013 precizeaza ca in ... (vezi toată discuția)