Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cat trebuie platit - pt. eliberare copii /Ds. - ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

cat trebuie platit - pt. eliberare copii /Ds. - instanta ?

- institutie publica
- dl. director doreste sa ceara de la instanta penala
copii dupa Declaratiile unor salariati.
- la Ds. pen., Declaratiile sunt scrise
unele doar pe 1 parte a foii, altele pe ambele fete.

- ce Taxa judiciara de timbru trebuie sa se achite
pt. eliberarea unei copii din Ds.pen ?
- in cazul in care o Declaratie este redactata de grefier
pe ambele fete ale foii /Filei din Ds.,
se va plati TJT
pt. 1 singura parte a foii /pt. 1 Fila din Ds.?
sau ambele fete = pt. 2 File din Ds.?
( adica pt.
Buna ziua,

Daca institutia dvs. este parte in dosar, puteti merge la arhiva cu delegatie din partea societatii si faceti copii din dosar.
Nu se achita taxa de timbru ptr. efectuarea copiilor din dosar.
OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru:

Art. 9
Următoarele cereri formulate în cursul procesului sau în legătură cu un proces se taxează astfel:

i)cereri pentru eliberarea de copii simple de pe înscrisurile aflate la dosar, atunci când sunt efectuate de către instanţă – 0,20 lei/pagină;

In cazul in care declaratiile respective sunt fata-verso, va trebui sa timbrati pentru 2 pagini.
Mii de multumiri !