Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Actiune recuperare salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Actiune recuperare salar

Buna ziua,
Vreau sa aflu daca se poate depune cerere de chemare in judecata de mai multi salariati impotriva unui angajator pentru recuperarea salariului, sau fiecare salariat trebuie sa deschisa actiune separata?
se poate si o cerere coletiva ... dar initial trebuie sa parcurgeti procedura prealabila de informare cu privire la avantajele medierii.
Da, stiu asta. De asta am si intrebat ca acolo am avut o nelamurire. Prin urmare, inclusiv invitatia la mediere se poate face colectiv, adica X si Y cheama pe Z la mediere; adica si procedura medierii, daca este cazul, poate fi colectiv, este legala si ok facuta, nu trebuie sa avem fiecare separat cate o hartie?
Da, poate fi o singura invitatie din partea tuturor partilor catre Z, daca subiectul medierii este acelasi. De asemenea contractul de mediere va fi unul singur: mediatorul cu toate partile, inclusiv angajatorul.
Asa ma gandeam si eu..... Multumesc
d_n a scris:

.... se poate depune cerere de chemare in judecata de mai multi salariati impotriva unui angajator pentru recuperarea salariului, sau fiecare salariat trebuie sa deschisa actiune separata?

Art. 59 C.proc.civ. - Condiţii de existenţă
Mai multe persoane pot fi împreună reclamante sau pârâte dacă obiectul procesului este un drept ori o obligaţie comună, dacă drepturile sau obligaţiile lor au aceeaşi cauză ori dacă între ele există o strânsă legătură.

Potrivit art. 227 alin.3 din Codul de procedura civila, “in cazul in care judecatorul recomanda medierea, partile se vor prezenta la mediator, in vederea informarii lor cu privire la avantajele medierii.”
Din acest articol se poate retine faptul ca procedura de informare cu privire la mediere nu este obligatoriu a se parcurge inainte de depunerea cererii de chemare in judecata, insa, daca nu a fost indeplinita, judecatorul va acorda un termen in acest scop, termen ce nu poate fi mai scurt de 15 zile.