Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Renuntare la statutul de platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Renuntare la statutul de platitor de tva

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema!
Sunt PFA din 2010 si m-am inregistrat ca platitor de TVA, (o greseala pe care am facut-o atunci)
Acuma am depus D 096 pentru scoaterea din evidenta, mai departe nu stiu ce sa fac !!!
Mentionez ca pana acuma am tinut contabilitate in partida simpla si cu cateva registre m-am descurcat eu, fara contabil!
Problema este ca dupa emiterea deciziei, pana pe data de 25 a lunii urmatoare(in cazul meu 25 mai) trebuie depusa regularizare taxa dedusa!
Am sunat si un contabil autorizat(care spunea ca nu prea se ocupa cu PFA-urile), dar i-mi sugera sa fac stocul, care stoc x 24% = o suma pe care trebuie sa o platesc la stat:(

Nu stiu daca este adevarat ce mi-a zis, dar m-i se pare total absurd sa calculez TVA-ul pe stoc sa-l mai platesc odata cand el a fost calculat si declarat la fiecare achizitie de marfa!
Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi, nu as vrea sa dau nici bani aiurea si nici sa am probleme cu ANAF-ul!
Multumesc pentru ajutor!
La fiecare achizitie de marfa s-a dedus tva ( adica l-ati luat de la stat). probabil nu ati cerut rambursare dar ati platit mai putin tva la stat.
Acum nu vi se pare normal ca la stocul respectiv sa returnati tva ulu luat de la stat?
E logic, nu?
Buna dimineata!
Va multumesc pentru raspuns! V-as mai ruga sa va uitati peste exemplul dat mai jos si sa-mi confirmati daca este corect sau nu!
Mai intai precizez ca eu nu sunt de specialitate dar m-am straduit sa-mi tin eu contabilitate in partida simpla, (initiat de un contabil) si ca atare am procedat in felul urmator:
10 lei(factura achizitie fara tva)+20%(adaos comercial)+24%(Tva)=14.88 lei(pret de raft)
14.88 lei x 24 : 124 = 2.88 lei (tva calculat in nota de receptie)
14.88 lei(pret de raft) - 2.88 lei(tva) - 10 lei(pret achizitie) = 2.00 lei(adaos comercial calculat in nota de receptie)
Va rog sa-mi spuneti daca am procedat corect pana acuma!!!

Pentru completarea D300 am procedat astfel:
Livrari de bunuri = 12 lei(suma fara tva)......................2.88 lei (tva aferent)
Achizitii de bunuri = 10 lei(suma fara tva).....................2.40 lei (tva aferent)
2.88 lei - 2.40 lei = 0.48 lei( sold tva de plata la sfarsitul perioadei de raportare)
Este corect???
(PS. Sumele sunt luate la intamplare!)
Si atunci, suma de 0.48 lei nu reprezinta si tva-ul aferent stocului, care este deja declarat si platit???
Sunt curios de raspunsul d-voastra si va rog sa ma scuzati daca abuzez de bunavointa de care dati dovada!
Va multumesc si va doresc o zi minunata!
Da corect
dar nu la tva ul acela faceti regularizari.
Doar la marfa nevanduta. Ce a ramas in stoc.
Ce ati vandut gata...s-a platit la stat. Nu aveti regularizari. Din stoc s-a transformat in produs vandut( ati colectat tva l-ati platit, impozit la fel...)
Mai trebuie si la amortizari (daca sunt).
Multumesc mult pentru ajutor!