Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA CAT PLATESC TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

CAT PLATESC TVA

Achizitionez marfa de la un NEplatitor de tva, in valoare de 3578 lei in vederea revanzarii. Adaosul meu comercial este de 1236 lei.Societatea mea este platitoare de TVA. Cat platesc tva la aceasta tranzactie?
Mentionez ca nu sunt contabil, dar dupa gandirea mea ar trebui sa platesc TVA in valoare de 296.64 lei (1236*24%)
Contabilul meu sustine ca TVA de plata se afla astfel: 3578+1236 = 4814*24% = 1155,36 lei tva de plata la stat. X-(
Pentru mine T.V.A inseamna taxa pe valoarea adaugata, adica la 1236, adaosul meu, se adauga 24% pe care trebuie sa ii dau statului.
Va rog frumos, imi puteti spune unde anume in lege scrie ca contabilul meu are dreptate? (nr lege, articol, aliniat, etc)
Va multumesc
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna seara,

Potrivit art.137, alineatul 1 din Codul fiscal
Baza de impozitare a taxei pe valoarea adăugată este constituită din:
a) pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii, altele decât cele prevăzute la lit. b) şi c), din tot ceea ce constituie contrapartida obţinută sau care urmează a fi obţinută de furnizor ori prestator din partea cumpărătorului, beneficiarului sau a unui terţ, inclusiv subvenţiile direct legate de preţul acestor operaţiuni;

Contabilul are dreptate.

Numai bine,
CONTABIUM, Contabil
...pe de alta parte, TVA-ul il colectati de la clientii dv., nu il dati din propriul buzunar.
Si cum sa colectati TVA numai la adaos, in conditiile in care Dvs. nu ati dedus TVA aferent facturii de achizitie? Trebuie sa colectati TVA la intreaga valoare. Chiar daca va convine sau nu, contabilul Dvs. v-a informat corect.