Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA referitor la stoc de marfa degradata calitativ
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

referitor la stoc de marfa degradata calitativ

Va rog frumaos sa-mi scrieti daca la scoaterea din gestiune a stocului de marfa degradat calitativ TVA-ul colectat 4427 il aplic si la adaosul comercial sau numai la valoarea de achizitie, TVA-ul fiind cel dedus la intrarea in gestiune.
Dar impozitul pe venit de 16% il calculez si la adaos?
Pe scurt cheltuiala ne deductibila care este? valoarea de achizitie sau valoarea plus adaosul comercial?
Multumesc
pendre, utilizator
art. 137 cod fiscal
(1) Baza de impozitare a taxei pe valoarea adăugată este constituită din:
c) pentru operaţiunile prevăzute la art. 128 alin. (4) şi (5), pentru transferul prevăzut la art. 128 alin. (10) şi pentru achiziţiile intracomunitare considerate ca fiind cu plată şi prevăzute la art. 130^1 alin. (2) şi (3), preţul de cumpărare al bunurilor respective sau al unor bunuri similare ori, în absenţa unor astfel de preţuri de cumpărare, preţul de cost, stabilit la data livrării.

veti colecta tva la nivelul pretului de achizitie de la furnizor, in baza unui proces-verbal de constatare si scoatere din functiune a bunurilor materiale, ca urmare a efectuarii inventarierii.

cheltuiala nedeductibila la calculul impozitului este pretul de intrare al marfii.