Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator de bloc

Buna ziua am primit o rugaminte de la o matusa
Sta intrun apartament de bloc, a fost inundata de catre cel de deasupra, care este culmea si administrator , la chemat ia aratat pata de pe tavan , ia spus sa repare , acesta nu a vrut, ia trimis instiintare prin posta , acesta nu o primeste, se da plecat de acasa, ia trimis instiintare prin executor, pe care la fel nu o primeste, ia dat declaratie in fata , nu o semneazaca a luat la cunostinta.
Intrun final ea a facut reparatiile, ia spus sa plateasca , acesta refuza, sau spune ca plateste doar cat vrea el undeva la 10...20% din valoare.
Similar cu baia a avut boxa beciului deteriorata de cativa ani deoarece caminul de apa si ventilul blocului e langa perete, a rugat administratia sa repare , sa faca ceva ca sa distrus peretii in boxa , nimic, ia chemat pe cei de la apa locala, acestia au spus ca e de domeniul administratiei.
Administratorul refuza spune ca nu a inceput sa se deteriorerze de cand e el administrator, si ca nu e treaba lui.
La fel a trimis scrisori catre administrator si presedinte dar nici un raspuns , acestea vin inapoi acasa pentru ca nu le priesc, adica mai precis nu raspund la posta, toate sunt cu confirmare de primire.
Din pacate dupa mai bine de ceva ani de asteptare a scos bani din buzunar si si-a reparat peretii singura - pe firma la fel ca si baia, dar umezeala persista tinand cont ca robinetul e deteriorat si curge apa, admnistratorul neluand nici o masura.
Femeia si-a renovat apartamentul si si-a pus si apometru pt apa rece, pe care admistratorul refuza sa il ia in considerare, o pune sa plateasca pausal imparte factura de la apa pe numarul de persoane din bloc /scara,
Cand vine vorba de platit contributiile acesta nu afiseaza nimic, nu exista tabel pe scara, nici informare sa sti cat ai de plata si pe ce.Refuza sa ii dea un exemplar din statutul asociatiei.
Cand plateste intretinerea trebuie sa il caute sa il astepte la usa sa il urmareasca cand vine acasa si accepta sa ia banii ca altfel spune ca e ocupat. Nu esista o zi pe luna cand sa platesti.
O pune sa plateasca fond de rulment in fiecare luna, povestea e ca sa strans o suma destul de mare tinand const ca se procedeaza asa de 35 ani.
Chitantele sunt de tip vechi , nu exita o explicatie pe chitanta ce platesti si pt ce platesti, are doar un tabel unde semneaza. A pus-o sa plateasca lumina pe scara blocului in conditiile in care ea sta la parter si nu intra pe scara blocului. Ia spus acestuia sa puna un bec in fata blocului macar , nimic nu a facut acesta.

Ce se poate face in situatia asta, cum poate rezolva situatia, cum isi poate recupera banii cheltuiti cu reparatiile. Cum poate sti ce suma de bani sa strans la fondul de rulment sau daca aceasta mai e tinand cont ca tentatia e mare din partea unora.
Cum se poate rezolva situatia cu plata si cu facturile.
Astept un raspuns concret daca se poate.
1. neaparat angajati-va un avocat din orasul dvs,
2. trebuie incercata medierea dar sigur nu va merge si in final tot va judecati cu administratorul, nu uitati cu obligatia de a-l pune instanta sa remedieze problema "izvorului" care provoaca inundatia,
3. neaparat cerute in cadrul pretentiilor, toate cheltuielile,
4. cereti impreuna cu cenzorii, toate actele contabile si luati-le la puricat...daca refuza faceti plangeri impotriva administratorului. foarte important va fi ajutorulu avocatului ca sa va indrume pasii in functie de cum se vor desfasura ostilitatiile
5. nu exculdem si o actionare in penal a administratorului...

...si multe alte chestii care ar merge facute, spre remedierea problemelor expuse
In prima faza, asigurare a apartamentului. Baietii de la asigurari nu sunt tot timpul atat de intelegatori. Doamna isi recupereaza banii de la asigurator care... stie el ce are de facut.
1-
Intrun final ea a facut reparatiile,

Chiar daca matusa dv a fost a fost inundata de catre cel de deasupra, care este culmea si administrator , ,pentru a putea sa ne pronuntam cu certitudine asupra celui responsabil,este necesar sa precizati cu certitudine statutul instalatiei care a generat inundatia
Daca este parte comuna raspunde asociatia de proprietari daca instalatia apartine partii individuale raspunde proprietarul administrator de imobil
2-
Similar cu baia a avut boxa beciului deteriorata de cativa ani deoarece caminul de apa si ventilul blocului e langa perete, a rugat administratia sa repare ,

Matusa dv detine boxa cu titlu de proprietate ?
Daca boxa este un spatiu din subsolul tehnic utilizat fara forme legale si fara drept de catre matusa dv,aceasta nu poate ridica pretentia ca eventualele stricaciuni sa fie suportate si remediate de catre asociatia de proprietari
3-
Femeia si-a renovat apartamentul si si-a pus si apometru pt apa rece, pe care admistratorul refuza sa il ia in considerare, o pune sa plateasca pausal imparte factura de la apa pe numarul de persoane din bloc /scara,

Daca matusa dv a instalat apometre individuale fara a exista anterior instalarii,acordul asociatiei de proprietari,este temeinic si legal ca indexul consum sa nu ii fie luat in calcul
4-
Cand vine vorba de platit contributiile acesta nu afiseaza nimic, nu exista tabel pe scara, nici informare sa sti cat ai de plata si pe ce

Reprezentantii legali ai asociatiei de proprietari nu afisaza lunar lista de intretinere cu obligatiile individuale de contributie ?
5-
Cand plateste intretinerea trebuie sa il caute sa il astepte la usa sa il urmareasca cand vine acasa si accepta sa ia banii ca altfel spune ca e ocupat. Nu esista o zi pe luna cand sa platesti.

Este problema care se solutioneaza prin implicarea presedintelui/comitetului executiv care sa dispuna program saptamanal de incasari cote intretinere
6-
A pus-o sa plateasca lumina pe scara blocului in conditiile in care ea sta la parter si nu intra pe scara blocului.

Chiar daca sta la parter energia electrica la parti comune se repartizeaza tuturor proprietarilor inclusiv celor nevazatori
Nu exista facilitatea exonerarii de la plata energie electrica iluminat parti comune-conditionat de nivelul apartamentului
Daca matusa dv nu intra pe scara blocului,cum intra in apartament si cum isi verifica corespondenta postala ?
7-
Cum poate sti ce suma de bani sa strans la fondul de rulment sau daca aceasta mai e tinand cont ca tentatia e mare din partea unora.

In temeiul disp
art 10 din L nr 230/2007 proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si la cerere,au acces la orice document al acesteia

Fondul de rulment este un fond individual al proprietarului,evidentiat distinct
Sa solicite presedintelui de asociatie sa ii prezinte fisa de evidenta in care trebuie sa fie mentionate succesiv si cronologic inregistrate chitantele justificative pentru sumele depuse in fondul de rulment
@Avokitten
nu exculdem si o actionare in penal a administratorului...

Toate plangerile promovate de catre proprietari impotriva administratorului de imobil,
beneficiaza de solutie defavorabila petentului....administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari,neexistand raporturi de subordonare fata de proprietarii din imobil
ynocentta a scris:

1-Este teava lui de apa care duce la dus si cada si este in apartamentul lui.

2-Boxa este proprietate personala, este trecuta in acte.

3-Nu exista nimic scris din partea lor, ei spun numai verbal pune apometru nu accepta scris sau sa dea ceva scris.

4-Nu se afiseaza nimic, nu ii intereseaza, nu face nimeni nimic nici administratorul si nici presedintele iar comitetul da din umeri.

5-Raspuns anterior, nu face nimic da din umeri si intra in casa sau nu raspunde la usa.

6-ok am inteles aici

7-nu vrea sa prezinte nici un document, nu accepta nici o scrisoare recomandata cu confirmare de primire, nu accepta nici scrisoare prin executor judecatoresc,

Nici administratorul si nici presedintele asociatiei nu misca un deget.Sunt prieteni la catarama.
mariantrifan, utilizator
E bine ca presedintele si administratorul sunt prieteni. ar fi bine sa fim toti prieteni. Dar ceilalti proprietari, vecinii dumneavoastra ce spun? Sunt toti proprietarii tratati ca si dumneavoastra ori altfel?
Discutati cu vecinii dumneavoastra si alegeti-va alt presedinte in prima adunare generala.
Cu problemele concrete pe care le-ati prezentat mai sus, mergeti la serviciul ce se ocupa de asociatiile de proprietari din cadrul Primariei si solicitati ajutorul.