Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara cuantum fix
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara cuantum fix

buna ziua.
va rog sa imi spuneti daca pentru marirea pensiei alimentare (suma stabilita din veniturile obtinute din pensie de boala ) pot cere sa se stabileasca o suma fixa deoarece stiu sigur ca fostul sot lucreaza ca taximetrist ( are drept de munca de 4 ore )dar nu pot face dovada veniturilor lui actuale , se poate ca instanta sa ceara de la anaf veniturile lui din ultimul an ? sau pot cere o suma fixa din acest motiv ca nu pot face dovada veniturilor lui?
NU e un argument care sa tina. Instanta nu cere pentru reclamant, reclamantul face demersurile.
Puteti incerca sa dovediti altceva, starea lui materiala, de exemplu.
Multumesc. pot dovedi starea lui materiala prin faptul ca ma cheama in instanta civila si penala pt acuzatii nefondate ( hotarari definitive), el fiind nevoit sa achite taxe si onorarii av in loc sa contribuie la cresterea copilului , in acest fel obligandu-ma si pe mine sa cheltuiesc cu onorariile av?( in 3 ani nu a contribuit cu absolut nimic pt copil (doar suma din de hotararea jud.de 121 lei,) nici macar de ziua copilului sau de sarbatori , dar pt procese are .
am hotarat sa cer acesta marire deoarece la ridicare bunurilor lui da la domiciliu meu m- amenintat atat el cat si av lui ca procesele de pana acum nu au insemnat nimic in comparatie cu ce urmeaza ( procese ,taxe, etc).

multumesc
Nu stiu daca e solutia optima pentru bugetul si nervii dv. sa continuati razboiul nervilor in instanta. Ar trebui sa gasiti cumva sa incetati.
Cat despre starea materiala, nu e o modalitate buna, dar depinde si de onorarii etc.
Pensia de intretinere trebuie platita in raport de toate veniturile realizate.

Odata ce este stabilita in cota procentuala, puteti proceda la executarea sumelor de bani ce prezinta caracter de continuitate, incluzand si veniturile realizate prin activitatea de taximetrie prestate.

Pentru a stabili cota fixa a pensiei de intretinere, instanta de judecata trebuie sa aiba in vedere totalitatea veniturilor realizate.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
DNA AVLIL ,multumesc pt raspuns dar ma puteti sfatui cum sa incetez cand au fost plangeri impotriva mea , tulburare de posesie , tulburarea folosintei locuintei , ordonanta presidentiala , revocare ordin , plangeri politie ex ca am sunat la 112 sau ca l-am hartuit toate prin acte hotarari s-au dovedit plangeri neintemeiate , mincinoase , in aceasta situatie ce pot face din 2012 incerc sa scap de acest om , sunt dispusa si primesc orice sfat pentru a iesi din situatia aceasta, ( cheltuielile de judecata le-am castigat si recuperat o parte din ele cei drep dupa ceva timp). exista vreo solutie care sa ma ajute ?nu asta imi doresc sa stau prin tribunale dar am ajuns la concluzia ca e singura solutie pentru a avea o finalizare aceasta situatie .
multumesc