Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentarã
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentarã

Bună ziua,
Dacă copilul a făcut 18 ani și pensia alimentară a fost sistată de către Casa de Pensii (cel care o plătea este pensionar pe caz de boală) cu mențiunea că, copilul în decursul unor ani a fost plecat din țară, iar studiile de acolo nu i-au echivalat aici, acum fiind în clasa a XI-a, această pensie trebuie plătită în continuare din proprie inițiativă sau se așteaptă o hotărâre judecătorească?Menționez că perioada cât a fost plecat, plătitorul nu a cunoscut acest lucru .
Vă mulțumesc frumos pentru aceste precizări, mi-au fost de mare ajutor !
O zi bună și să aveți spor în activitatea dvs.